אכילת קרח, הרגל מזיק? אתם לא תאמינו מה זה אומר!

כמעט כולנו מכירים מישהו שמכור לאכילת קרח. הם מכרסמים קוביות קרח כל היום. הם אפילו קמים באמצע הלילה כדי ללעוס קרח. יש להם מגשי קרח אהובים וכשנגמר להם בבית, הם יוצאים החוצה לקנות קרח במקומות מסוימים. הם יוצאים מדעתם בתרתי משמע אם הם לא יכולים להשיג קרח. אולי אתם אחד מהם.

זמן קריאה: 3 דקות
צילום: (shutterstock)
אכילת קרח, הרגל מזיק? אתם לא תאמינו מה זה אומר!
שינוי גודל טקסט

אכילת קרח או פאגופאגיה הם חלק מקבוצה של מצבים רפואיים המיוחסים לפיקה.

אנשים עם פיקה, הם בעלי תשוקה כפייתית לאכול דברים נטולי ערך תזונתי כמו קרח או קורנפלור, או אפילו דברים שהם בכלל לא מוגדרים כאוכל כמו חימר, עפר, גיר או שבבי צבע.

בהשוואה לכרסום מחקים של עיפרון או קילוף הצבע מעל קרשי הרצפה, אכילת קרח לא נראית כל כך גרועה, נכון? אך בכל זאת, היא יכולה להיות תסמין לבעיה רפואית.

כמו צורות אחרות של פיקה, הכפייתיות לאכילת קרח הינה לעתים קרובות סממן למחסור חמור בברזל. בן אדם צריך בין 8-18 מיליגרם ברזל בתזונה היומית.

מחקרים הראו שאנשים שאוכלים את הכמות הזו של ברזל כל יום, אינם נוטים להשתוקק לקרח. אלה שיש להם ברזל נמוך לעתים קרובות מכרסמים קרח.

אך עדיין לא ברור מדוע המחסור בברזל גורם לאנשים להשתוקק לקרח. מחקרים רבים מרמזים על כך שהקרח אולי עוזר להפחית את הנפיחות ותחושת הצריבה בלשון, אשר לעתים קרובות קשורות למחסור בברזל.

ישנה קבוצה נוספת של אנשים הנמצאת בסיכון למחסור בברזל וחומרי תזונה נוספים, הם האנשים שעברו ניתוח מעקף לקיבה.

מכיוון שגודל הקיבה מוקטן בצורה כל כך משמעותית בניתוח הזה, עד שהמטופלים יכולים לאכול כמויות מאוד קטנות של אוכל, אשר מובן מאליו מגביל את כמות חומרי התזונה שהם יכולים לאכול.

בנוסף לכך היכולת שלהם לעכל אוכל ולספוג חומרים מזינים מאוד לקויה.

ייתרה מכך, ישנם הרבה אנשים שאוכלים קרח כדרך להימנע מאכילת מאכלים אחרים על מנת להוריד במשקל.

האדם יאכל את הקרח בין הארוחות כדרך לדכא את התיאבון. אולם, לא נעשו מעולם מחקרים המרמזים או מוכיחים שהטכניקה הזו באמת עוזרת להורדה במשקל.

אצל אנשים מסוימים, פיקה היא תסמין לבעיות רגשיות כמו מתח, הפרעה טורדנית כפייתית או הפרעה התפתחותית.

ללא שום קשר לסיבה הנסתרת הגורמת להפרעה זו, ישנן מספר בעיות שצריך לקחת בחשבון. תאמינו או לא אך אכילת קרח יכולה לגרום נזק רציני לשיניים שלכם, חשוב מאוד שתבינו ותדעו מה הנזקים, כך שתוכלו להחליט החלטה שקולה האם ללעוס את קוביית הקרח הבאה או לא.

אכילת קרח היא כמו דפיקות פטיש על השיניים

כל עוד אתם שומרים על היגיינת פה ושיניים נאותה, השיניים שלכם העשויות מאמייל ודנטין (dentin- רקמה קשה), הן תשארנה אתכם כל החיים.

אולם כאשר אתם לועסים קרח, אתם מפעילים לחץ כבד על השיניים שלכם ומסתכנים בשחיקת זגוגית השן, מה שיכול לגרום לסדקים. כאשר האמייל והדנטין חשופים, השיניים נחלשות ואתם עלולים לחוות רגישות.

גם אם אתם לא יכולים לראות את הנזק, אכילת קרח גורמת לשחיקת האמייל של השיניים, מגבירה את הרגישות לחום וקור והופכת את השיניים לרגישות יותר לריקבון.

כשבנוסף לכך אתם עושים נזק לסתימות וציפויים שעשיתם בשיניים. מה שעלול לגרום להרבה כאב לפה ולארנק שלכם.

זוהי מחזוריות מסוכנת

כאשר אתם לועסים קרח, אתם יוצרים מחזוריות חוזרת ונשנית של קור וחום בתוך הפה שלכם, מה שיכול לגרום לסדקים קטנים באמייל.

לא רק שפעולה זו מחלישה לכם את השיניים, היא גם עלולה לגרום לכם לבעיות רציניות עם הסתימות שאולי יש לכם. הסתימה של השן מתרחבת מהר יותר כאשר היא נחשפת לטמפרטורות חמות וקרות, מה שיכול לקצר את אורך החיים של הסתימה.

יכולה לפגוע בחניכיים שלכם

פיסות קרח יכולות להיות חדות וזה מעלה את הסיכון לניקוב החניכיים שלכם כאשר אתם לועסים אותן. תנסו ללעוס מסטיקים או סוכריות טבעיים, כדי שיהיה לכם משהו אחר ללעוס במקום קרח.

בעיות תזונתיות

האנשים שמכורים לאכילת קרח יגלו שהגוף שלהם יכול לסבול מבעיות תזונתיות. אנשים רבים שאינם עושים דבר מלבד ללעוס קרח, סובלים לעתים קרובות מתת תזונה ויש להם בעיות בריאותיות כתוצאה מכך.

לא מקובלים חברתית

זהו אחד מהדברים המסוכנים באכילת קרח שאנשים אולי לא ייקחו ברצינות, אך אכילת קרח יכולה לגרום להשפעות חברתיות על האנשים שעושים זאת. אנשים רבים אינם אוהבים ללכת למקומות עם אנשים ולשבת ליד מישהו שלועס קרח, כך שזה עלול להשפיע על כמות החברים שתרכשו.

מה עליכם לעשות אם אתם לועסי קרח כפייתיים?

אם אתם מגלים שאתם לועסים קרח באופן מתמיד וברוב הפעמים ללא מחשבה, רוב הסיכויים שיש לכם מחסור בברזל.

זה מוביל לכך שכדאי לכם ללכת לרופא ולבקש בדיקת דם, על מנת למצוא את הדרך לפתור את הבעיה הזו. אנשים רבים גילו שכאשר נפתר המחסור בברזל, התשוקה לקרח נעלמת.

אם ההרגל שלכם הופך לאובססיה, חשוב מאוד שתטפלו בבעיה זו על מנת למנוע ממנה להפריע לחיים שלכם. בשלב זה מומלץ לכם לקחת עזרה מקצועית, מאדם שיודע מה המשמעות של התסמינים האלה וכיצד לטפל בהם.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה