עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

8 מזונות שכדאי לכם להימנע מהם, הגורמים לבטן שמנה

שומן בבטן מקושר לסיכון גבוה לפיתוח מגוון מחלות כמו סוכרת, מחלות לב, לחץ דם גבוה, שבץ ואפילו סוגים מסוימים של סרטן. אך אכילת מזונות בריאים בלבד, אינה מספקת מכיוון שהמפתח הוא לשלב פעילות גופנית ותזונה בריאה כדי להיפטר מהשומן בבטן.

זמן קריאה: 3 דקות
צילום: (shutterstock)
בטן שמנה
שינוי גודל טקסט

אך כאשר מדברים על מזונות שכדאי לאכול, צריך גם להזכיר את המזונות שלא כדאי לאכול. אולי תצטרכו להקריב מעט, אך מציאת חלופות בריאות תתן לכם תמריצים שלא יסולאו בפז.

8 המאכלים שאתם צריכים להימנע מהם, כדי לא לפתח או להוריד את השומן בבטן

1. דגנים מזוקקים

דגנים יכולים להיות נהדרים ולמעשה פירמידת המזון אומרת שהם צריכים לקחת חלק גדול בתזונה היומית שלנו. הם עוזרים להפחית את הסיכון למחלות לב, עוזרים לעיכול בריא ואפילו יעילים לניהול משקל נכון.

Advertisements

אך אם אתם מעכלים את הסוג הלא נכון של דגנים, אתם עושים את ההפך מניהול משקל נכון. דגנים מזוקקים כמו לחם לבן, אורז לבן וחטיפים עמוסים בפחמימות, עוברים תהליך של זיקוק המוציא מהם את כל ערכם התזונתי ומותיר אתכם פחות שבעים.

החלפתם בדגנים מלאים תספק אתכם יותר ותמקם אתכם בהקשר דמוגרפי עם הרבה פחות שומן בבטן.

2. משקאות קלים מכל הסוגים

משקאות קלים הם הגורם השקט להצטברות שומן בגופכם. אנשים לרוב אינם מצפים לכך שהצטברות הקלוריות שהם שותים תתרום להשמנה ובכל זאת זה עניין נפוץ ברחבי ארה"ב.

בית הספר לבריאות הציבור בהרווארד, גילה במחקר שכמות ענקית של אנשים עם עודף שומן במדינה, שותים המון משקאות עמוסים בסוכר כמו משקאות תוססים ומיצים קנויים.

בקבוק אחד של משקה קל מכיל יותר מ-200 קלוריות, המקבילה לערך הקלורי של האוכל המהיר המבורגר. משקאות קלים אלה גם מעלים את הסיכון למחלות לב וסוכרת, לכן שימו לב לתוויות שעל המשקאות שאתם קונים.

Advertisements

3. שמן צמחי מוקשה (Hydrogenated Vegetable Oil)

בדיוק כמו הדגנים, שמנים המספקים לגוף שומן יכולים להיות נהדרים לבריאותכם, אך רק אם אתם צורכים את הסוגים הנכונים. שמנים צמחיים מוקשים, עמוסים בשומני טראנס, שהם הסוג היחיד של שומנים שהם חסרי כל ערך תזונתי.

הם ממלאים את האוכל בקלוריות שהקיבה שלכם לא יכולה לשרוף והם מעלים בצורה מסוכנת את רמות הכולסטרול בדם.

שמן זית ושמן קוקוס לדוגמה ועוד שמנים טבעיים מהסוג הזה, טובים מאוד לבריאות שלנו כאשר אנו אוכלים אותם במתינות ואתם יכולים להחליף בעזרתם את כל שומני הטראנס, אם אתם באמת רוצים למנוע או להיפטר מהשומן בבטן.

4. מוצרי שומן מהחי

כפי שהוזכר למעלה, השומנים הבריאים המופקים משמנים מסוימים כמו דגים ואגוזים, בריאים מאוד לגופכם, אך עדיין יש שמנים נוספים חוץ מאשר שומני טראנס, שכדאי להימנע מהם.

בזמן שהם קצת יותר מזינים משומני הטראנס, שומנים רוויים מהחי וממוצרי חלב עדיין יכולים למלא את הגוף בשומן בלתי רצוי. המקור השכיח ביותר לשומנים אלה, הם חתיכות בשר עם שומן, חמאה, שמנת וחלב על כל סוגיו.

בזמן ששומן רווי הוא חלק חשוב מאוד בתזונה מאוזנת, אנו זקוקים רק לכמות קטנה על מנת להפיק את מירב התועלת של יתרונותיהם הבריאותיים, לכן אל תוציאו אותם לגמרי מהתזונה שלכם, אך תגבילו את הכמות שאתם אוכלים.

5. מזונות מטוגנים

הם המרכיב העיקרי בירידים ובמסעדות של אוכל מהיר, אך עליכם כבר לדעת עד עכשיו שאכילת אוכל מטוגן מגיעה עם מחיר. בזמן שאתם מבדרים את בלוטות הטעם שלכם, אתם גם מעלים את הסיכון לאכילת יתר, לשבץ, להשמנה ואפילו לסרטן.

ערכם התזונתי של המזונות שמתבשלים בשמן עמוק מועט מאוד, עם מעט מאוד ויטמינים ואיזון רופף של מקרונוטריינטים (שלהם הגוף זקוק בכמויות גדולות על מנת להתקיים כמו שצריך).

המלחמה בפיתוי לאכול עוגיות אוראו מטוגנות ע"י חלופה בריאה יותר, יכולה להיות הצעד הבא הענק שלכם לבטן שטוחה.

6. אלכוהול

יכול להיות שזה הוא אחד מהפריטים שהכי לא ציפיתם להם ברשימה זו. צריכת כמויות גדולות של אלכוהול גורמת לכבד לעבוד קשה יותר בסינון האלכוהול אל מחוץ לגוף ותשכחו משריפת השומן.

הגורם לכך הוא, שהאלכוהול נקשר יחד עם המשקאות המתוקים שהוזכרו למעלה. משקה אחד ויחיד עמוס בקלוריות ולעתים קרובות גם בסוכרים אשר מאוחסנים באופן אוטומטי כשומן בגוף.

קיים גם הקשר של אוכל מהיר להתמכרות לאוכל, כאשר שותים אלכוהול. אולי 10 הבירות שהובילו לאכילת הפיצה בשעות הלילה המאוחרות, לא גורמות לבטן שטוחה.

7. מאפים

המאפים המתוקים אמנם מסמלים אירועים מיוחדים כמו עוגה גדולה ביום ההולדת או קינוח בארוחת שישי, אך מאפים מתוקים בהחלט אינם מספקים לגוף שום ערך תזונתי.

נחמד לאכול אותם באירועים מיוחדים מזדמנים, אך הרמות הגבוהות של סוכר ושומן כמו גם היעדר החלבון, הופכים אותם לאיום של הוספת שומנים לגוף. אפילו חטיפים עם מראה בריא יכולים להיות עמוסים בסוכר.

תקראו את התווית לפני שאתם קונים אותם ותמצאו חלופות בריאות לאכילה מתמדת של עוגות ועוגיות.

8. מזונות עתירי נתרן

מזונות מלוחים מהווים את אחד מהגורמים להשמנה, מכיוון שלא ניתן למדוד אותם בקלוריות. הנתרן נפוץ בהרבה מאכלים מעובדים מכיוון שהוא משפר את הטעם ומשמר את אריכות הימים של המזון, אך הוא גם גורם לבטן מעוגלת.

הנתרן גורם לגוף להחזיק את הנוזלים וכאשר אוכלים ממנו יותר מידי הוא גורם לבטן נפוחה. הנתרן גם יכול לשנות בצורה מסוכנת את לחץ הדם שלכם, כאשר אתם צורכים אותו יותר מידי.

שימו לב לנוכחות הנתרן במזונות המעובדים שבסופרים, אתם עלולים להיות מופתעים מהמזונות המכילים אותו.

הכלי הראשון למלחמה בשומן בבטן הוא למנוע ממנו להיווצר. הדרך המוכחת היחידה היא ע"י שימת לב לתזונה שלכם, להיות פעילים גופנית והימנעות מהמאכלים שגורמים לבטן השטוחה להתמלא בשומן.

התזונה המודרנית רוויה ברובה במאכלים המעמיסים על גופנו מרבצי שומן ומותירים אותנו עם תשוקה בוערת לשרוף אותם. לא כל כך קשה למצוא חלופות בריאות והן תעזורנה לכם להגיע אל הבטן השטוחה שאתם משתוקקים אליה כל כך.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה