7 תופעות לוואי של צריכת חלבונים מופרזת

כולנו יודעים שגופנו זקוק לחלבונים על מנת להתקיים כמו שצריך ושבלי חלבונים גופנו לא יוכל לתפקד כראוי. החלבונים מרכיבים את העצמות, השרירים, השיער, העור ואיברים נוספים בגופנו.

זמן קריאה: 3 דקות
(צילום: shutterstock)
7 תופעות לוואי של צריכת חלבונים מופרזת
שינוי גודל טקסט

החלבונים הם ביו- מולקולות גדולות, המורכבות מחומצות אמינו והם מבצעים פעולות שונות בתוך גופנו. הם חיוניים לגדילה ולהתפתחות שלנו. אתם יכולים לצרוך את החלבונים מן החי או מן הצומח.

ישנם חלבונים קלים יותר לעיכול וישנם כאלה קשים יותר לעיכול. אך כמו כל דבר, אכילת יותר מידי חלבונים גורמת לתופעות לוואי. האם אתם יודעים שאפשר לצרוך יותר מידי חלבון; והאם אתם יודעים שצריכת יתר של חלבון מזיקה לבריאות שלכם?

במאמר זה אתם תגלו מה הן תופעות הלוואי המתרחשות מאכילת יותר מידי חלבונים ובנוסף, תלמדו מה היא כמות החלבונים שעליכם לצרוך, על מנת להיות בריאים.

כמה חלבון זה יותר מידי

כדי לדעת במדויק כמה חלבון זה יותר מידי בשבילכם, יש לקחת בחשבון את גילכם, משקלכם, את המגדר שלכם וגם את כמות הפעילות הגופנית שלכם.

ההמלצות הן שנשים בוגרות יאכלו 46 גרם חלבון בממוצע ביום, בזמן שגברים בוגרים צריכים לאכול 56 גרם חלבון בממוצע ביום. אולם אנשים שמתעמלים באופן קבוע, צריכים יותר חלבון.

חישוב צריכת החלבון האישית נעשית כך, אדם שאינו פעיל גופנית צריך 0.8 עד 1 גרם חלבון לכל קילוגרם של משקל, בזמן שאנשים הפעילים גופנית לשם שמירה על בריאותם צריכים 1.1 עד 1.6 גרם חלבון לכל קילוגרם ממשקלם, ביום.

בנוסף לכך, נשים בהיריון ואנשים מבוגרים צריכים לאכול יותר חלבון, מכיוון שאז הזדקקות הגוף לחלבון עולה. בנסיבות מסוימות, כמו בזמן הווסת או בזמן מחלה, גופנו גם זקוק ליותר חלבונים.

1. עלייה במשקל

אכילת יותר מידי חלבונים יכולה לגרום לעלייה במשקל, מכיוון שמתווספות עודף קלוריות לתזונה שלכם. למעשה, אם אתם אוכלים יותר חלבון ממה שאתם צריכים, רוב החלבונים יהפכו לסוכרים ולשומן (חלבונים מהחי בעיקר), מה שגורם לעלייה ברמות הסוכר בדם.

מחקרים רבים הראו שאנשים שאוכלים כדרך קבע פי 2 חלבון מהכמות שהם זקוקים לה בכל יום, מזיקה לבריאותם.

2. מחלות של הכליות והתייבשות

מחקרים רבים הראו שצריכת כמויות גבוהות של חלבונים, יכולה לגרום לפגיעה בכליות ולהתייבשות של הגוף. למעשה, אם אתם אוכלים יותר מידי חלבון, גופכם חייב להוציא יותר פסולת חנקנית מהדם שלכם, מה שגורם ללחץ על הכליות שלכם.

מצב זה מסוכן במיוחד לאנשים שכבר סובלים ממחלות כלשהן של הכליות. כמו כן, אכילת יותר מידי חלבונים יכולה לגרום להתייבשות כרונית של גופכם.

3. מחלות לב

תזונות עתירות בחלבון לא כל כך בטוחות כפי שאתם חושבים. כי החלבונים מהחי בעלי אחוז גבוה מאוד של שומן רווי וסוכרים והם בסופו של דבר, גורמים למחלות לב.

4. מעלה את הסיכון לסרטן

כפי שכבר צוין קודם, אכילת יותר מידי חלבונים (מהחי) מעלה את רמות הסוכר בדם, מה שבסופו של דבר גורם להתפתחותם של חיידקים פתוגניים (מחוללי מחלות) וחיידקי שמרים (סוג של פטרייה), כמו גם להתפתחותם של תאי סרטן.

מחקר שהיה הראה שאכילת יותר מידי חלבונים, עלולה לגרום להתפתחות סרטן הערמונית בקרב גברים.

5. גורמת לחסרים תזונתיים

כשאתם מתמקדים בעיקר באכילת חלבונים, גופכם עלול לא לקבל מספיק מהחומרים המזינים הנוספים שהוא צריך. זה ידוע שתזונות עתירות חלבונים עלולות להעלות את הסיכון למחסור בויטמינים ומינרלים.

לדוגמה, אם אתם אוכלים יותר מידי מזון עתיר חלבונים ממקורות מהחי, גופכם לא יקבל מספיק סיבים תזונתיים הנמצאים במקורות של חלבון מהצומח. במקרים כאלה אתם עלולים לסבול מתופעות לוואי כמו עצירות או מבעיות עיכול נוספות.

6. בעיות במערכת העיכול

גבינת קוטג' או חזה עוף הם מקור לחלבונים מהחי, אך אתם לא תקבלו מהם את הסיבים התזונתיים שמערכת העיכול שלכם זקוקה להם.

אם אתם מחליפים דגנים מלאים, קטניות ופירות וירקות בחלבונים מהחי, אתם לא תקבלו את המינון היומי המומלץ של סיבים לגופכם. התוצאה של כך יכולה להתבטא בעצירות, התנפחות ובבעיות אחרות במערכת העיכול.

7. ריח לא נעים מהפה

אחת מתופעות הלוואי האפשריות הנוספות היא, ריח לא נעים מהפה. אם התזונה שלכם עתירת חלבונים (מהחי), אתם כנראה אוכלים מעט פחמימות והתוצאה של כך יכולה לגרום למצב שנקרא קטוזיס.

קטוזיס זה הוא מצב שבו הגוף שלכם מתחיל לשרוף שומנים במקום פחמימות, לשם הפקת אנרגיה. זה אמנם יעזור לכם להוריד במשקל, אך זה גם יגרום לריח חמצמץ מהפה שלכם. צחצוח שיניים או שטיפת הפה במי פה, לא תועיל לכם במיוחד.

המסקנה המתבקשת

כפי שאתם רואים, תזונה עתירת חלבונים יכולה להזיק לבריאותכם, לכן היו מחושבים. לצריכת יותר מידי חלבון (מהחי בעיקר) יש תופעות לוואי שונות כמו התייבשות, מחלות לב, עלייה במשקל, חסרים תזונתיים ואפילו סרטן.

אלה הן כמה מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר הנגרמות כתוצאה מתזונה עתירת חלבונים. אז תשמרו על הבריאות היקרה שלכם, אל תגזימו עם כמות החלבונים ותתחילו כבר מהיום לאזן את התזונה שלכם, כי מגיע לכם להיות בריאים ומאושרים!

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה