הסיבות המוכחות לכך שהליכה עדיפה על פני ריצה

הליכה וגם ריצה הם שני תרגילים אירוביים מצוינים, מכיוון ששניהם עוזרים לכם להוריד במשקל, משפרים את השינה, מעלים את מצב הרוח, מגבירים את רמות האנרגיה, מורידים את לחץ הדם ואת רמות הכולסטרול שלכם.

זמן קריאה: 3 דקות
הסיבות המוכחות לכך שהליכה עדיפה על פני ריצה
שינוי גודל טקסט

בנוסף לכל אלה הם גם מורידים את הסיכון שלכם לחלות בסרטן, סוכרת ומחלות לב.

הרבה אנשים מרגישים שהליכה היא יותר דרך להגיע ממקום למקום, (גם אתם חשים כך?) כשלמעשה הליכה היא אחד הדברים הטובים ביותר שאתם יכולים לעשות למען גופכם, המראה שלכם ולמען בריאותכם לטווח הארוך.

הליכה, היא הרבה יותר מאשר רק להגיע מכאן לשם, צעדים אלה משפרים את כוח הלב וכלי הדם שלכם, מחזקים ומחטבים את השרירים שלכם וכך גורמים לשרפתם של יותר שומנים בגוף, בשביל אנרגיות ומפחיתים את הסיכויים למחלות.

הליכה כנגד ריצה

הליכה מהירה (ג'וגינג) מפחיתה את הסיכון למחלות לב ביעילות רבה יותר מאשר ריצה, מכיוון שהוצאת האנרגיה של שתי הפעילויות משתווה.

במחקר שנערך שבו חוקרים השוו את המידע משני מחקרים במהלך תקופה של 6 שנים שבהם השתתפו 33,060 רצים ו-15,045 הולכים, בגילאים שבין 18-80, הם גילו שאותה כמות של אנרגיה הושקעה וההולכים חוו יתרונות בריאותיים רבים יותר מהרצים.

ריצה באמת מפחיתה את הסיכון למחלות לב ב- 4.5% בזמן שהליכה מפחיתה את הסיכון ב-9.3%. אך להליכה יש גם השפעה טובה יותר על הגורמים למחלות לב.

  • הסיכון ללחץ דם גבוה הופחת ב-4.2% ע"י ריצה וב- 7.2% ע"י הליכה.
  • הסיכון לכולסטרול גבוה הופחת ב-4.3% ע"י ריצה וב- 7% ע"י הליכה.
  • הסיכון לסוכרת הופחת ב-12% ע"י ריצה וגם ע"י הליכה.

ראש המחקר דר' פול וויליאמס, מהמעבדה הלאומית לורנס, שבברקלי קליפורניה הצהיר שהליכה וריצה בעוצמות מתונות מספקות שתיהן יתרונות בריאותיים מכיוון שהן מפעילות את אותן קבוצות שרירים, הן פשוט מתבצעות באינטנסיביות שונה.

הרצים וההולכים צריכים להשקיע את אותה כמות אנרגיה כדי לקבל את אותם היתרונות. כלומר שיהיה עליכם ללכת מרחק גדול יותר מאשר המרחק בריצה, על מנת לקבל את אותה השפעה בדיוק.

הליכה וריצה אינן עולות כסף, קל לעשות אותן בכל מקום והן אפילו יכולות להיות פעילות חברתית. אך מכיוון שריצה קפדנית יותר מהליכה, אם אתם מתכוונים לרוץ, כדאי לכם לבחור תכנית ריצה על מנת למקסם את ההתניה שלכם בזמן הקצר ביותר.

הסכנות של הפעלת לחץ חזק מידי על עצמכם

דוח שהתפרסם ע"י חוקרים מדנמרק בכתב העת של 'המכללה האמריקאית לקרדיולוגיה' הראה שאנשים שלחצו על הגוף שלהם חזק מידי, בעצם מבטלים מהיסוד את היתרון של הפעילות הגופנית אותה הם מבצעים.

אותם אנשים שרצים בקצב מהיר, יותר מארבע שעות בשבוע, יותר משלוש פעמים בשבוע, יש להם בערך את אותו סיכון למות בהתאם למחקר שנערך במשך 12 שנים, כמו אנשים שהיו פעילים אך בקושי התעמלו.

הקשר החזיק מעמד גם לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון גורמים מבלבלים פוטנציאלים כמו גיל, מין, האם למשתתף במחקר הייתה בעיה של מחלות לב או סוכרת, או אם הם שתו אלכוהול ועישנו סיגריות.

למעשה, האנשים עם הסיכון הנמוך יותר למות במהלך הניסוי, היו האנשים שרצו פחות משלוש פעמים בשבוע במשך שעה עד 2.4 שעות, בקצב מתון עד נמוך.

אפילו אנשים שרצו מעט יותר, במשך 2.5 שעות עד 4 שעות בשבוע בקצב ממוצע, פחות משלוש פעמים בשבוע, הראו סיכון גבוה יותר לתמותה ב-66%, מה שהפתיע את כולם.

אתם רוצים לרדת במשקל אך גם להישאר בריאים, לכן עליכם למצוא קצב בינוני שגורם לכם שמחה ומתאים לכם בדיוק לשמירה על בריאות הלב, שריפת שומנים מיותרים תוך כדי שמירה על רמות הסוכר תחת שליטתכם.

עפ"י תוצאות המחקר הזה, הנקודה הטובה ביותר היא דווקא בצד של הפחות על ה'עקומה', מאשר בצד של היותר. אז החדשות הטובות הן לכל האנשים שלא רוצים לרוץ, אתם יכולים לקבל את אותם היתרונות של בריאות וכושר אם תלכו למשך זמן ארוך יותר.

מדוע הליכה טובה כמעט לכולם

הליכה היא תרגול נהדר לכל אותם שרק מתחילים להתאמן ולאנשים שיש להם בעיות בריאותיות. גם לאנשים שסובלים מעודף משקל משמעותי, הליכה מפעילה פחות לחץ על הגוף.

גורם חשוב שעליכם לקחת בחשבון כאשר אתם מביטים על ההבדלים בין ריצה להליכה, הוא שבשל האופי החוזר והנשנה של ריצה, הסיכון לפציעות גדול יותר.

ריצה נחשבת לתרגול בעל עוצמה גדולה. היא יכולה לגרום לפציעות במפרקי הירך, הברך והקרסול. הליכה לעומת זאת, היא פעילות בעלת עוצמה נמוכה יותר והיא גורמת לפחות נזק לגוף.

בזמן שהליכה קלה יותר למפרקי הירך והברך שלכם, עדיין כדאי לכם לעשות תרגילי השתופפות, שבהם גופכם כפוף ונשען על העקבים, פעמיים בשבוע.

יתרונות הגיל בצעידה של 10,000 צעדים ביום היא ההרגשה שאתם צעירים יותר, נשים מרגישות צעירות יותר ב-4.6 שנים וגברים מרגישים צעירים יותר ב-4.1 שנים.

אתם אפילו יכולים למצוא דרך לעשות הליכה בזמן שאתם עובדים, כמו פגישה בהליכה או הליכון שולחני.

אם אתם עדיין מעדיפים לרוץ על פני ללכת

אם אתם רוצים לרוץ, אז תרוצו על משטחים טובים לריצה כמו דשא, שבילי יערות, אדמה או דרכי עפר ידי אדם, על מנת להפחית את הסיכונים לפציעות ולשחיקת מפרקי הברכיים, הירכיים והקרסוליים.

גם חשוב מאוד שתנעלו נעליים איכותיות, תרוצו בצורה הנכונה ותעלו בהדרגה את המרחק שאתם רצים.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה