וואסבי: לא רק תוספת חריפה לסושי, אלא גם מקור ליתרונות בריאותיים רבים

וואסבי, המפורסם בעיקר כתבלין חריף במטבח היפני, מתגלה כבעל יתרונות בריאותיים מרובים. מחקרים מדגישים את יכולתו של הוואסבי לשיפור בריאות הלב, להקלה על תסמיני ארתריטיס, ולהציע תכונות אנטיבקטריאליות. בנוסף, וואסבי מצוין לשיפור בריאות המעיים ונמצא כאנטי-סרטני.

זמן קריאה: 4 דקות
וואסבי
וואסבי: לא רק תוספת חריפה לסושי, אלא גם מקור ליתרונות בריאותיים רבים
שינוי גודל טקסט

וואסבי, התבלין היפני המוכר והחריף שלרוב מוגש לצד סושי, עשוי להיות יותר מתוספת טעימה למנה: לפי מחקר חדש שפורסם בכתב העת "Nutrients", יש לוואסבי יכולת לשפר את הזיכרון בקרב מבוגרים.

ב- מחקר שנערך באוניברסיטת טוהוקו ביפן, בהנהגת פרופסור המשנה רוי נוצ'י, השתתפו 72 מתנדבים בריאים בגילאי 60 עד 80. חצי מהמתנדבים קיבלו 100 מיליגרם של תמצית וואסבי לפני השינה, והחצי השני קיבל פלצבו.

לאחר שלושה חודשים של טיפול, הקבוצה שקיבלה את תמצית הוואסבי הראתה שיפורים משמעותיים בשני אספקטים של הזיכרון:

הזיכרון העבודתי (קצר טווח) המאפשר לנו לשמור מידע לפרק זמן קצר יחסית (שניות עד דקות) כדי לבצע משימות קוגניטיביות שונות. לדוגמה, לזכור מספר טלפון לזמן קצר עד שנרשום אותו.

הזיכרון האפיזודי (ארוך טווח) המאפשר לנו לשמור מידע על אירועים, חוויות ופרטים אישיים לאורך זמן.

השיפור נמדד באמצעות בדיקות סטנדרטיות למיומנויות שפה, ריכוז ויכולת לבצע משימות פשוטות. הוואסבי גרם לקפיצה ממוצעת של 18% בניקוד של הזיכרון האפיזודי, ובכללי, הקבוצה שקיבלה את הוואסבי קיבלה ציונים גבוהים יותר ב-14% מאשר הקבוצה שקיבלה פלצבו.

המרכיב הפעיל בוואסבי, המכונה 6-MSITC, הוא תרכובת אנטי-אוקסידנטית ואנטי-דלקתית. החוקרים מסבירים שתרכובת זו עשויה להפחית דלקות ואת רמות החמצון בהיפוקמפוס, אזור במוח האחראי לזיכרון.

כמו כן, המתנדבים שקיבלו את תמצית הוואסבי הציגו ביצועים טובים יותר בזיהוי פנים ושמות, מה שנחשב לבעיה נפוצה של זיכרון בקרב מבוגרים.

למרות התוצאות המעודדות, המחקר נערך על קבוצת מתנדבים מצומצמת ובקרב אנשים ללא תלונות קוגניטיביות, ולכן יש צורך במחקרים נוספים לאימות הממצאים באוכלוסיות שונות. המחקר מצביע על הפוטנציאל של תרכובות טבעיות בשיפור ושמירה על בריאות המוח, במיוחד בקרב אוכלוסיות מבוגרות.

כמו כן, יש לשים לב כי מציאת וואסבי אמיתי יכולה להיות מאתגרת, שכן רוב המסעדות משתמשות בתחליף.

בנוסף ליכולתו של הוואסבי לשפר את הזיכרון, ישנם יתרונות בריאותיים נוספים הקשורים לצריכתו:

1. אנטי-סרטני

הוואסבי מכיל תרכובות איזותיוציאנט שביכולתן להילחם בתאי סרטן ומחלות דלקתיות.

תרכובות איזותיוציאנט: תרכובות אלו מופקות מגלוקוסינולטים שנמצאים בצמחים ממשפחת המצליבים, כמו הוואסבי. הן משמשות כחומרים נוגדי חמצון חזקים, שמנטרלים רדיקלים חופשיים וכך למנוע נזק לתאים.

מניעת התפשטות תאי סרטן: במחקרים על בעלי חיים, נמצא כי איזותיוציאנטים מוואסבי יכולים לעכב את התפשטות תאי הסרטן השונים. הם עושים זאת על ידי פעולת אפופטוזה, שהיא תהליך מתוכנת של מוות תאי שמסייע במניעת התפשטות הסרטן.

מחקרים וטיפולים פוטנציאליים: מחקרים שונים מראים שה-איזותיוציאנטים מהוואסבי עשויים להיות מועילים במניעת וטיפול בסוגים שונים של סרטן, כולל סרטן השד והמלנומה. המחקרים מדגישים את הפוטנציאל של הוואסבי כטיפול טבעי שפוגע פחות בתאים הבריאים הסובבים את תאי הסרטן.

השפעה על תהליכי דלקת: תרכובות האיזותיוציאנט יכולות גם לעכב תהליכי דלקת שמקדמים את התפתחות הסרטן. על ידי הפחתת דלקת, הן תורמות למניעת סרטן ולבריאות הכללית של הגוף.

2. שמירה על בריאות הלב

הוואסבי, יכול לשחק תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הלב. הנה כמה דגשים מרכזיים בנושא:

תכונות אנטי-היפרכולסטרולמיות: הוואסבי מכיל תרכובות שמסייעות בהורדת רמות הכולסטרול בדם. כולסטרול גבוה יכול להיות גורם סיכון למחלות לב וכלי דם ולכן, צמחים כמו הוואסבי, המסייעים בהורדת רמת הכולסטרול, יכולים לסייע בשמירה על בריאות הלב.

מניעת התקפי לב ושבץ: תרכובות המצויות בוואסבי עשויות להפחית את הסיכון להתקפי לב ושבץ על ידי עיכוב קיבוץ טסיות הדם (אגרגציה טסייתית). קיבוץ טסיות הדם יכול לגרום להיווצרות קרישי דם, שהם גורם מרכזי להתקפי לב ושבץ מוחי.

הגנה על כלי הדם: התרכובות האנטי-דלקתיות והאנטי-אוקסידנטיות בוואסבי עשויות להגן על כלי הדם על ידי מניעת נזק מחמצון ודלקת, שני גורמים המקדמים מחלות לב וכלי דם.

3. הקלה על סימפטומים של ארתריטיס (דלקת מפרקים)

נמצא כי וואסבי יכול לעזור בהקלת תחושות הנפיחות, הדלקת והכאב המתלוות לארתריטיס.

תכונות אנטי-אוקסידנטיות: וואסבי מכיל תרכובות נוגדות חמצון המסייעות בנטרול רדיקלים חופשיים בגוף, מה שיכול להפחית נזק לתאים ולקדם בריאות המפרקים. תרכובות אלו יכולות לעזור בהפחתת התפתחות תהליכי דלקת במפרקים, שהם גורם מרכזי במחלת הארתריטיס.

הקלה על נפיחות וכאבים: אחת מהתוצאות המועילות של התרכובות נוגדות החמצון בוואסבי, היא היכולת להקל על נפיחות וכאבים במפרקים. זה יכול להוות תועלת גדולה לאנשים הסובלים מארתריטיס, מסוגים שונים של דלקת מפרקים, ומכאבי מפרקים כלליים.

תמיכה בבריאות המפרקים: התרכובות בוואסבי יכולות לסייע בשמירה על בריאות המפרקים, על ידי תמיכה בתהליכים האנטי-דלקתיים והגנה על הסחוס במפרקים.

4. יתרונות אנטיבקטריאליים

הוואסבי, בעל יתרונות אנטיבקטריאליים מרשימים.

פעילות אנטיבקטריאלית חזקה: תרכובות האיזותיוציאנט בוואסבי ידועות בפעילותן האנטיבקטריאלית החזקה. הן יכולות להילחם במגוון חיידקים, כולל אלה הגורמים להרעלות מזון.

מניעת הדבקות והרעלות מזון: חיידקים כמו E. coli ו-Staphylococcus aureus, שידועים כגורמים להרעלות מזון, הוכחו כרגישים לפעולת הוואסבי. זה עשוי להפוך את הוואסבי לתוסף מועיל במטבח, על מנת למנוע הרעלות מזון וזיהומים.

מאבק בחיידק הליקובקטר פילורי: יש ראיות שתרכובות האיזותיוציאנט בוואסבי מסוגלות להילחם בחיידק הליקובקטר פילורי, שהוא גורם ידוע לכיבים ומצבים דלקתיים אחרים במערכת העיכול. החומרים הפעילים בוואסבי יכולים לעכב את צמיחתו והתרבותו של החיידק, מה שיכול לסייע במניעת כיבים ובעיות בריאותיות נוספות במערכת העיכול.

שימושים נוספים בפעילות האנטיבקטריאלית: פעילותו האנטיבקטריאלית של הוואסבי אינה מוגבלת רק למזון. ישנם מחקרים המראים כי תמצית וואסבי יכולה להיות שימושית גם במוצרים אנטיבקטריאליים אחרים, כמו קרמים.

5. הקלה על מצבים של מערכת הנשימה

וואסבי, בעל תכונות שיכולות לסייע בהקלת דרכי הנשימה.

פעילות נגד חיידקי דרכי הנשימה: תרכובות פעילות בוואסבי, כמו אליל איזותיוציאנט (AITC), ידועות בפעילותן האנטיבקטריאלית והאנטי-ויראלית. הן יכולות לעזור במניעת ובהקלה על מצבים של מערכת הנשימה, שנגרמים על ידי חיידקים ווירוסים כמו שפעת ודלקת ריאות.

הקלה על סימפטומים: הטעם החריף של הוואסבי יכול לסייע בפתיחת דרכי הנשימה ולהקל על תחושת חסימה. זה יכול להיות שימושי לאנשים הסובלים מהצטננות, אלרגיות וסימפטומים נלווים אחרים הקשורים לדרכי הנשימה העליונות.

מנגנונים של פעולה: מחקרים מראים כי AITC ותרכובות אחרות בוואסבי, יכולים להיות יעילים במאבק נגד חיידקים ווירוסים הגורמים למחלות במערכת הנשימה. הם עשויים לפעול על ידי חסימת ריבוי של החיידקים והווירוסים ותהליכי הדבקה.

השפעה על פתוגנים רספירטוריים: מחקרים הראו כי וואסבי יכול להיות יעיל נגד חיידקי דרכי הנשימה, כמו אלו הגורמים לשפעת ודלקת ריאות, ועשוי לסייע בהקלת הסימפטומים הקשורים למחלות אלו.

6. שיפור בריאות המעיים

וואסבי, יכול לשחק תפקיד חשוב בשמירה ושיפור בריאות המעיים.

תכולת סיבים גבוהה: וואסבי מכיל כמות גבוהה של סיבים תזונתיים, אשר חיוניים לתהליך העיכול הנכון והבריא. סיבים אלה תורמים לתחושת שובע, תומכים בתנועתיות מעיים תקינה ומסייעים במניעת עצירות.

מניעת דלקת המעיים: תרכובות האנטי-דלקתיות בוואסבי יכולות לסייע בהפחתת דלקות במערכת העיכול. זה יכול להיות מועיל במיוחד לאנשים הסובלים מתסמינים של מחלות דלקתיות של המעי כמו קרוהן או קוליטיס.

שיפור תהליך העיכול: הסיבים התזונתיים בוואסבי תורמים לשיפור המיקרוביום של המעי, מה שיכול לשפר את תהליך העיכול ולסייע בשמירה על בריאות המעיים.

תופעות לוואי של וואסבי

למרות היתרונות הבריאותיים הרבים של וואסבי, ישנם מספר תופעות לוואי שחשוב להכיר:

נזק לכבד

הוואסבי מכיל hepatotoxic, שבכמויות קטנות הוא בטוח לשימוש. אולם, צריכה יתר של וואסבי עלולה לגרום לעומס על הכבד ולסכן אותו בנזק חמור.

אלרגיות

כמו במקרה של כל מזון, יש להימנע מאכילת בוואסבי אם יש לכם אלרגיה אליו. צריכה ראשונית של וואסבי צריכה להתבצע בזהירות, ובמידת הצורך להיוועץ ברופא לבדיקת אלרגיה מקיפה.

תופעות לוואי נוספות

  • הפרעות בקיבה
  • שלשול
  • בחילות
  • הפרעות בקרישת הדם

זכרו! מתינות בצריכת כל דבר היא המפתח לשמירה על גוף ונפש בריאים.

וואסבי - ערכים תזונתיים

מקור טבלת ערכים זו מ- USDA
מים69.11 גרם
אנרגיה456 קלוריות
חלבונים4.80 גרם
שומנים כלליים0.63 גרם
אפר1.92 גרם
פחמימות23.54 גרם
סיבים תזונתיים7.80 גרם
סידן128 מיליגרם
ברזל1.03 מיליגרם
מגנזיום69 מיליגרם
זרחן80 מיליגרם
אשלגן568 מיליגרם
נתרן17 מיליגרם
אבץ1.62 מיליגרם
נחושת0.16 מיליגרם
מנגן0.39 מיליגרם
ויטמין C41.9 מיליגרם
תיאמין0.13 מיליגרם
ריבופלבין0.11 מיליגרם
ניאצין0.74 מיליגרם
חומצה פנטותנית0.20 מיליגרם
ויטמין B60.27 מיליגרם
חומצה פולית18 מיקרוגרם
ויטמין A - רטינול 2 מיקרוגרם
בטא קרוטן21 מיקרוגרם
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה