עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

על פי מחקר: זבובים הרבה יותר גרועים ממה שחשבנו!

כולנו יודעים שבשל הנטייה וההעדפה שלהם לחגוג על בשר רקוב וצואה, הזבובים הם יצורים לא היגייניים בעליל. אולם עכשיו נראה שלא הערכנו מספיק עד כמה הם דוחים, אם זה אפשרי בכלל.

זמן קריאה: 2 דקות
(צילום: shutterstock)
זבובים
שינוי גודל טקסט

מחקר חדש שפורסם באמצע נובמבר שנה שעברה בכתב העת 'דוחות מדעיים' גילה, שגם זבובי הבית וגם זבובי הבשר, מהווים מקום מבטחים לחיידקים והם נושאים מאות זנים שונים על כנפיהם ורגליהם.

ואם זה לא מספיק, הזבובים גם משאירים אותם במקומות שעליהם הם נוחתים, הכוללים את משטחי המטבח ואת המזון שאתם אוכלים בפיקניקים בין הייתר.

Advertisements

רבים מהחיידקים האלה בעלי השפעה משמעותית על בריאות האדם וכתוצאה מכך, אומרים מחברי המחקר שארגוני בריאות התעלמו מהתפקיד שחרקים אלה כפי הנראה לוקחים, בהתפרצויות של מחלות.

"הרגליים והכנפיים נושאות עליהן את המגוון הגבוה ביותר של חיידקים מגוף הזבובים, דבר המצביע על כך שהחיידקים משתמשים בזבובים בתור הסעות אוויר", מסביר סטפן שוסטר, המחבר השותף בכתיבת המחקר.

"נראה שהחיידקים שורדים את המסע שלהם ואז גדלים ומתפשטים על משטח חדש. למעשה המחקר הראה, שבכל צעד של מאות חיידקים שהזבוב לקח איתו, הוא הותיר אחריו שובל של מושבות חיידקים, זאת במידה ופני השטח תומכים בגדילת חיידקים".

צוות המחקר סידר ברצף את מכלול החיידקים של 116 זבובי בית וזבובי בשר, משלוש יבשות שונות, כדי לצייר תמונה של מגוון המיקרואורגניזמים החיים על החרקים ואפילו החוקרים היו המומים ממה שהם גילו.

הם גילו שבאופן כללי, החרקים האלה נתנו מחסה ל-600 סוגים זנים שונים של חיידקים ורבים מהם קשורים לבריאות בני האדם.

Advertisements

באופן מעניין או באופן מפתיע וגם מזעזע משהו, הם גילו שהדגימות שנלקחו מזבובים ששהו באורוות של סוסים, נשאו עליהם מגוון קטן יותר של חיידקים, בהשוואה לזבובים מהסביבות העירוניות.

זאת עובדה ידועה היטב שהזבובים בעלי יכולת להעביר מחלות, אך עד עכשיו לא היה למדענים מושג עד כמה העברה זו נרחבת. לדוגמה, החוקרים גילו 15 זבובים שנשאו עליהם את החיידק הליקובקטר פילורי (Helicobacter pylori).

חיידק זה ידוע כחיידק הגורם לכיבי קיבה בקרב בני אדם. עד עכשיו, הזבובים אף פעם לא נחשבו כוקטור ביחס לחיידק הליקובקטר פילורי.

בזמן שברור שלתגלית זו יש השלכות חשובות על בריאות האדם החוקרים ממליצים שאולי בפעם הבאה שאתם עושים פיקניק, תלכו לחורשה או ליער, במקום ללכת לפארק הנמצא באמצע העיר שאתם גרים בה, זו יכולה להיות חוויה מרגשת בפני עצמה לכל המשפחה.

אפשר להשתמש בזבובים כ-"מזל"טים" מנטרים ביולוגיים טבעיים. מציעים כותבי המחקר שהעלו את האפשרות לשלוח את הזבובים לאזורים מסוימים שקשה לדגום ולאחר מכן, לבצע בדיקה של כלל המיקרואורגניזמים, כדי לראות איזה מיקרואורגניזמים נוכחים.

אין ספק שהתגלית הזו תגרום עכשיו לכולנו, למצוא דרכים (עדיף טבעיות) להרחיק את הזבובים כמה שיותר רחוק, ממשטחי העבודה במטבח ומהמזון שלנו.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה