עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

אלה הם 6 הסימנים העיקריים של כולסטרול גבוה

כולכם בוודאי שמעתם את המושג כולסטרול או אולי אפילו את המושגים כולסטרול טוב וכולסטרול רע, אך השאלה הנשאלת היא, האם אתם באמת יודעים מה זה כולסטרול ?

זמן קריאה: 2 דקות
שינוי גודל טקסט

כולסטרול הוא חומר דמוי שומן, הנמצא בכל אחד מתאי גופנו כמו גם במחזור הדם שלנו. הוא מיוצר על ידי הכבד שלנו או שהוא נרכש מהמזון שאנו אוכלים, הכולסטרול חיוני מאוד לרווחה הכללית של גופנו.

תפקידו העיקרי של הכולסטרול הוא, שהוא מסייע ביצירת הממברנות של תאי הגוף שלנו ובתהליך התהוותם של הורמוני יתרת הכליה. בלי הכולסטרול, גופנו לא יכול לספוג את ויטמין ה- D, שהוא ויטמין הכרחי לבריאות העצמות ולתפקודי גוף רבים נוספים.

Advertisements

אולם אם הכולסטרול מצטבר בתוך הגוף, הוא יכול לגרום להשפעות שליליות רבות על הבריאות שלנו. בין היתר הצטברות זו של כולסטרול בתוך הגוף יכולה לגרום לטרשת עורקים, שזהו מצב קטלני של כלי הדם והלב, אשר לעתים קרובות גורם למוות.

ישנם גורמים רבים היכולים להעלות את הסיכון של הצטברות כולסטרול וביניהם מחלות של הכבד, סוכרת, בעיות בבלוטת התריס ואף גנטיקה. תהיה הסיבה אשר תהיה, בוודאי תסכימו שעליכם להוריד ולאזן את רמות הכולסטרול בהקדם האפשרי.

בדיקות סדירות, הן הדרך הטובה ביותר לשמירה על רמות הכולסטרול שלכם תקינות. המומחים ממליצים על בדיקות הבודקות את רמות כולסטרול ה- LDL, את רמות כולסטרול ה- HDL ואת רמות הטריגליצרידים גם כן.

אל תהיו מודאגים יתר על המידה, מכיוון שאתם יכולים לשמור על רמות הכולסטרול שלכם תקינות, בעזרת מספר שינויים קלים בתזונה ובאורח חייכם.

לא פחות חשוב מלשמור על רמות תקינות של כולסטרול, זה לשים לב לאיתותים שגופכם שולח לכם כשרמות הכולסטרול שלכם גבוהות מידי, על מנת שתדעו האם עליכם לנקוט בפעולה כדי לאזן אותן חזרה.

Advertisements

1. העפעפיים שלכם בגוון צהבהב

אם צידם הפנימי של העפעפיים שלכם הפך פתאום לגוון צהבהב, יכול להיות שרמות הכולסטרול שלכם גבוהות מידי. במקרה זה, מומלץ לכם לפנות לרופא על מנת לדעת מה בדיוק הגורם לכך כדי שלא יהיה מאוחר מידי.

2. טבעות אפורות סביב קרנית העין שלכם

אם לפתע אתם רואים טבעות אפורות או דקות לבנות בעיניים שלכם, הן יכולות להיות סימן להזדקנות או לכולסטרול גבוה. הן בדרך כלל מרמזות על סיכון גבוה יותר ללקות בשבץ או בהתקף לב, לכן חשוב מאוד שתפנו לרופא לבדיקה, לפני שהמצב מחמיר.

3. עקצוצים בגפיים

אם אתם חשים לעתים קרובות עקצוצים בידיים או ברגליים, רצוי שתבדקו את רמות הכולסטרול שלכם. מכיוון שכאשר כלי הדם חסומים בשל כולסטרול, העצבים ההיקפיים (peripheral nerves) לא מקבלים את כמות החמצן שהם זקוקים לה והתוצאה היא עקצוצים.

4. כאב בחלק האחורי של הראש והצוואר

החל מהרגע שבו הכולסטרול מתחיל לחסום את העורקים שלכם, הוא מציב מכשול גם בפני מחזור הדם שלכם. זרימה לא מספקת של דם בראש ובצוואר, גורמת לכאבים בצוואר, בכתפיים ובגב.

מומחים אומרים שכאבי ראש פתאומיים תכופים, יכולים להוות סימן לרמות גבוהות של כולסטרול וכדאי לפנות לרופא לבדיקה.

5. דפיקות לב וקצב לב מהיר

דפיקות (הלמות) לב אחרי אימון גופני או פעילות גופנית מאומצת, אינן מזיקות והן טבעיות לחלוטין. אך אם אתם חווים אותם לפתע פתאום מבלי שעשיתם פעילות כלשהי, עליכם להתייחס אליהם ברצינות.

היות והם יכולים להיות סימן לכך שיש לכם כולסטרול גבוה ו/או בעיות רציניות במערכת הלב וכלי הדם, במצב כזה עליכם לפנות לרופא ללא שהיות.

6. תזונה ואורח חיים לא בריאים

אכילת יתר של מזונות לא בריאים לעתים תכופות, עישון יתר ושתייה מופרזת של אלכוהול, הם שלושת הגורמים העיקריים לרמות גבוהות של כולסטרול.

כפי שמצוין למעלה, רמות הכולסטרול שלכם תלויות גם בגנים שלכם, ל-1 מכל 500 אנשים יש נטייה גנטית לפתח כולסטרול גבוה; והוא עלול לפתח כולסטרול גבוה, ללא שום קשר לאורח החיים ולתזונה שלו.

ובכל זאת כדאי לכם לשמור על אורח חיים ועל תזונה נכונים ובריאים, מכיוון שבזכותם גופכם יהיה חזק ואיתן ויוכל להתמודד עם עליית הכולסטרול בצורה טובה יותר.

חשוב מאוד שלא תתעלמו מתסמינים ואיתותים אלה שגופכם שולח אליכם, מכיוון שהבריאות שלכם יקרה וחשובה ויש לפניכם עוד שנים רבות של הגשמת חלומות, אושר ואהבה. תשמרו על עצמכם כי מגיע לכם לחיות את החיים הטובים.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה