עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

אלה הם 8 המקומות מלאי החיידקים בכל מטבח וכך תחטאו אותם

כל בית מסתיר בחובו סוד או שניים מלוכלכים, אז אל תופתעו לגלות שגם הבית שלכם מסתיר מפניכם סודות. לאחר שתסיימו לקרוא מאמר זה, גם אתם תרוצו מייד לנקות את המקומות האלה.

זמן קריאה: 3 דקות
אלה הם 8 המקומות מלאי החיידקים בכל מטבח וכך תחטאו אותם
שינוי גודל טקסט

בזמן שאתם מנקים את ידיות הדלתות ומחליפים מברשות שיניים באופן קבוע, כדי למנוע את התפשטותם של החיידקים, המטבח הוא חממה לחיידקים בדרכים שלא חשבתם עליהן.

מחקר שבוצע על 30 המקומות שבהם נוגעים הכי הרבה, ב-17 בתים שונים, חשף שהמטבח מכיל בתוכו את מספר החיידקים הגבוה ביותר בבית ושספוגי סיבון הכלים, הם הפריט המזוהם מכולם.

Advertisements

אמנם לא כל החיידקים מזיקים לכם, כמו למשל הפרוביוטים שעוזרים לתחזוק בריאות המעיים, אך הסלמונלה, ה-אי.קולי, חיידקי השמרים והעובש, שהם בין הסוגים הנפוצים במטבחים, יכולים לגרום לכם לחלות.

הקרן הלאומית לתברואה האמריקאית, שביצעה את המחקר הנ"ל, גילתה במחקר זה ששמרים ועובש נמצאו בכל 14 פריטי המטבח שנבדקו, כולל כפות מריחה מגומי ומגשי תבניות הקרח שבמקפיא.

מחקר זה גילה נתון מדאיג ומלחיץ שכ-36% מפריטי המטבח, נושאים את חיידק ה-אי.קולי והסלמונלה. החדשות הטובות הן, שניקוי קבוע של המטבח עם סבון ומים רותחים, יכול למנוע את התפשטות החיידקים.

לפניכם המקומות המלוכלכים ביותר במטבח שעליכם לשים לב אליהם, כך שתוכלו לשמור על הבית שלכם נקי מחיידקים ככל האפשר ועל בני המשפחה שלכם בריאים.

1. ספוגי שטיפת הכלים

במחקר שהתבצע לאחרונה התגלה ש-362 סוגי חיידקים שונים אורבים על ספוגי המטבח, מה שהצית וויכוח על מה היא הדרך הטובה ביותר לחטא אותם. אפשרות ראשונה היא להכניס אותם למיקרו למשך 1 דקה על חום גבוה, או שתכניסו אותם למדיח הכלים כולל מחזור הייבוש.

Advertisements

שתי הטכניקות הורגות יותר מ-99% מהחיידקים. או שאתם יכולים להשרות את ספוג שטיפת הכלים במעט אקונומיקה עם מים רותחים, למשך 30 דקות בכל יום.

2. המקרר

בכל פעם שאתם מאחסנים בתאי המקרר ברוקולי לא עטוף או בשרים מהמעדנייה, אתם כנראה מפזרים שם חיידקים. הסביבה החשוכה והלחה במגירות אלה, התגלתה כחוף מבטחים לסלמונלה, לליסטריה, לשמרים, לעובש ול-אי.קולי.

זו רשימת חיידקים היכולה לגרום לכם לחלות בקלות רבה. על מנת למנוע את התפשטות החיידקים, תוודאו שאתם מנקים את המקרר שלכם לפחות פעם בחודש, ע"י שפשופו עם תערובת זו: 1 כפית אקונומיקה מעורבבת ברבע ליטר מים חמים ו-3 כפות סבון.

3. כיור המטבח

אם אתם חושבים שהכיור נקי בגלל שהתזתם מים בתוכו לאחר הכנת הארוחה או בזמן שטיפת הכלים, תחשבו שוב. ניקוז הכיור או טוחן האשפה לכם, מתמלאים בחיידקים משאריות המזון המארחות את ה-אי.קולי, יותר מאשר בתי השימוש שלכם.

פעם ביום, תשפשפו את הכיור שלכם עם אקונומיקה ובזמן שאתם שוטפים את הכיור מהאקונומיקה, אתם למעשה מחטאים גם את פתח הניקוז של הכיור שלכם.

4. פותחן קופסאות השימורים

זיהום צולב של המזון, הוא דרך נפוצה לפיזור חיידקים במטבח שלכם ופותחני קופסאות השימורים, הם בין האחראים הגדולים ביותר לכך. נקודה קטנה זו של רסק עגבניות המסתתרת מתחת לידית, היא קרקע להתרבות עובש, היכול לעבור לקופסת השימורים הבאה שאת תכולתה אתם מגישים לילדים שלכם.

אם אתם לא יכולים להכניס למדיח הכלים את פותחן קופסאות השימורים שלכם, תשפכו עליו מים רותחים ואז תשפשפו אותו עם סבון, תשטפו עם מים רותחים ואז תשפכו עליו מעט אקונומיקה ותאפשרו לו להתייבש היטב באוויר הפתוח.

5. סמרטוטים ומגבות מטבח

כמו ספוגי רחיצת הכלים, כך גם מגבות המטבח והסמרטוטים הנמצאים בערימה ליד קצה הכיור או על משטח העבודה שלכם, סופגים לחות ויוצרים את הסביבה המושלמת לגדילת החיידקים.

קרקע פורייה זו גורמת לכך ש-75% מהסמרטוטים ומגבות המטבח יוצאים עם תוצאות חיוביות בבדיקה של אי.קולי למשל, מה שהופך אותם לאחד מהחפצים המלוכלכים ביותר במטבח שלכם.

תאפשרו למגבות ולסמרטוטים להתייבש לחלוטין לאחר כל שימוש. גם אם ניקיתם את הלכלוך הקטן ביותר על הריצפה, שימו את הסמרטוט בכביסה או שתשרו אותו במים רותחים עם קצת אקונומיקה וסבון.

6. מכונת הקפה

הנוחות היא דבר חשוב מאוד בבוקר שלכם, כשאתם חולטים כוס קפה לתחילת היום. בזמן שמכונות הקפה הביתיות הופכות את החיים לקלים יותר, הן זקוקות לניקיון שוטף, כדי למנוע את התפשטותם של חיידקים.

על פי מחקר אחד, במכונת הקפה הביתית נמצאו כ-4.6 מיליון מושבות של חיידקים ועובש. החלפת המים לאחר כל שימוש והפעלת המכונה עם חומץ בפנים, יעזרו לכם למנוע את התפשטותם של החיידקים המזיקים.

7. קרש החיתוך

קרש החיתוך שלכם אולי מכיל יותר חיידקים מאשר מושב האסלה שלכם ופי 200 יותר חיידקי צואה. זו סטטיסטיקה שקשה מאוד לעכל אותה, כאשר אתם לוקחים בחשבון את התדירות שבה אתם חותכים ומכינים אוכל על משטח עבודה זה.

תמנעו את ההתפשטות של חיידקי הצואה מבשר חי לירקות והפירות הטריים שלכם, על ידי כך שתשתמשו במשטח חיתוך אחר, לכל אחד מהם. אחת ליומיים שלושה, תשטפו את קרש החיתוך שלכם עם אקונומיקה וסבון כלים ותנו לו להתייבש באוויר הפתוח.

8. הבלנדר

ציוד של מטבח הזקוק לפירוק כדי לנקות אותו, כמו הבלנדר שלכם, הוא הקרקע הפורייה המושלמת לחיידקים כמו סלמונלה, אי.קולי (E.coli), שמרים ועובש.

מנגנון הבלנדר, הטוחן את המזון, עשוי למעשה לעודד את התפשטות החיידקים, ע"י כך שהוא מכסה יותר שטח של המזונות שאותם אתם טוחנים. לכן חשוב מאוד שתבשלו היטב את הבשר או העוף שטחנתם.

לניקוי נאות של הבלנדר שלכם, מלאו אותו בחצי מים רותחים, תוסיפו טיפה של סבון כלים ותפעילו אותו למשך 2 דקות. אתם יכולים להוסיף גם 1 כפית אבקת סודה לשתייה או 2 כפות חומץ לבן.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה