עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

9 עובדות מדהימות שאתם צריכים לדעת על סוג הדם שלכם

הדם האנושי מסווג לארבע קבוצות עיקריות- A, B, AB ו- O. כל אות מתייחסת לסוג אחר של אנטיגן או חלבון, הנמצא על פני השטח של הכדוריות האדומות.

זמן קריאה: 4 דקות
שינוי גודל טקסט

בנוסף לכך, כל סוג דם מסווג גם על ידי גורם ה- רזוס (רכיב חלבון הנמצא בתוך כדוריות הדם האדומות) שלו והוא סימן המינוס (-) או הפלוס (+) שאתם רואים משולב בכל קבוצה. הדם מסווג כ- Rh (-) או Rh (+).

פרטים אלה של סוג הדם חשובים מאוד, בעיקר כשישנו צורך בעירוי דם. כאשר מתבצע עירוי דם, החולה חייב לקבל סוג דם שתואם את סוג הדם שלו. אם האדם לא מקבל את סוג הדם הנכון בעת עירוי דם, התוצאה היא שהגוף דוחה את העירוי וזה עלול להיות קטלני.

Advertisements

1. סוגי הדם הנפוצים ביותר הם:

בערך 37% מאוכלוסיית המערב הם בעלי סוג דם O (+) וזה הופך אותו לסוג הדם הנפוץ ביותר. אנשים בעלי סוג דם O (+) יכולים לתרום דם לאנשים עם סוג דם O, A, B (+) ולסוג AB (+).

על פי אגודת הצלב האדום, לא לכל הקבוצות האתניות יש את אותה תערובת של סוגי דם אלה. למשל בקרב אנשים היספנים יש מספר גבוה יחסית של סוג דם O, בזמן שלאנשים באסיה יש מספר יחסי גבוה יותר של סוג דם B.

סוג הדם השני הנפוץ ביותר בקרב אוכלוסיית המערב הוא A (+) שהוא בערך 34%. אנשים עם סוג דם זה יכולים לתרום דם לאנשים עם סוג דם A (+) ו- AB (+).

סוג הדם הנדיר ביותר בקרב אוכלוסיית המערב הוא AB (-), כ- 1% בסה"כ והם יכולים לתרום לאנשים עם סוג דם AB (+), או AB (-).

2. התורם האוניברסלי הוא O (-)

O (-) ידוע כתורם הדם האוניברסלי מכיוון שאת סוג הדם הזה אפשר לתת בעירוי כמעט לכל חולה הזקוק לכך. מה הופך את סוג הדם הזה לחשוב במיוחד במצבי חירום.

Advertisements

סוג הדם O (-) הוא הסוג הבטוח ביותר לתינוקות שרק נולדו, בעיקר אם יש להם מערכת חיסון לא מפותחת. אולם, סוג דם זה מאוד נדיר, מכיוון שיש אותו לאחד מכל 15 אנשים והוא לא קיים בכמות אחידה בכל הקבוצות האתניות.

בקרב אנשי המערב יש אותו בסה"כ ל- 8%, בקרב אפריקאים אמריקאים יש אותו ל- 4%, בקרב היספנים יש אותו ל- 4% ובקרב אנשי אסיה יש אותו בסה"כ ל- 1%.

3. O (-) יכול לקבל דם רק מ- O (-)

אנשים בעלי סוג דם O (-), יכולים לקבל דם רק מבעלי דם O (-) במהלך עירוי דם. זאת לאור העובדה שלאנשים עם סוג דם O (-) אין את האנטיגנים שיש בסוגי הדם האחרים A, B, ו- Rh ובשל כך, O (-) יכול לקבל דם רק מאנשים בעלי סוג דם O (-).

כל קבוצת דם אחרת שתועבר בעירוי לבעלי סוג דם O (-), תגרום לתגובה של מערכת החיסון שתתקוף את האנטיגנים הזרים.

4. סוג הדם הנדיר השני הוא A (-)

סוג דם זה נמצא במקום השני של סוגי הדם הנדירים, מתחזק את האספקה הנאותה של סוג הדם הזה בבנקי הדם ובבתי החולים. הוא נמצא רק באחד מכל 16 אנשים. מה שאומר שרק ל- 6% מהאוכלוסייה יש את סוג הדם הזה.

גם סוג הדם הזה A (-), אינו נמצא בצורה אחידה בקרב הקבוצות האתניות. באוכלוסיית המערב ל-7% יש אותו, באוכלוסיית האפריקאים אמריקאים ל-2% יש אותו, בקרב ההיספנים ל-2% ובקרב האסייתים יש אותו בסה"כ ל-0.5%.

5. מעטים בלבד יכולים לתרום דם ל- A (-)

כתוצאה מכך שיש להם אנטיגן A אך לא אנטיגן Rh בדם, A (-) יכול לקבל רק A (-) או O (-). כל קבוצת דם אחרת תגרום לתגובה של מערכת החיסון.

כשמהצד השני, בעלי סוג דם A (-) יכולים לתרום דם לאנשים בעלי סוג דם A (-) ו- A (+) ול- AB (-) ו- AB (+).

6. A (+) הוא סוג הדם השני הנפוץ ביותר

אנשים בעלי סוג דם A (+) הם בעלי סוג הדם השני הנפוץ ביותר ויש אותו לאחד מכל שלושה אנשים. אולם, כמו שאר סוגי הדם האחרים, סוג דם זה אינו נמצא בצורה אחידה בקרב כל הקבוצות האתניות.

בקרב אוכלוסיית המערב יש אותו ל-33%, בקרב אפריקאים אמריקאים יש אותו ל-24%, בקרב היספנים יש אותו ל-29% ובקרב אנשים מאסיה יש אותו ל-27%.

לצערנו, לא כולם יודעים מה סוג הדם שלהם אך עליהם לדעת, מכיוון שיום אחד אתם יכולים להיקרא כדי להציל חיי אדם. במצב חירום אתם עלולים להצטרך עירוי דם, או שאתם עלולים להיקלע למצב שבו כדאי שתדעו מה סוג הדם שלכם.

7. האם תזונה על פי סוג הדם נכונה?

התשובה הקצרה לשאלה זו היא, לא. למרות העובדה שבוצע מחקר מקדים בשנות החמישים על סוגי הדם השונים והתזונה, תיאוריה זו הופרכה לחלוטין.

במחקר שבוצע בשנת 2014 על ידי וואנג (Wang et al) על 1455 אנשים, התגלה שלמרות שתזונה המבוססת על סוג דם מסוים הייתה קשורה למספר השפעות חיוביות על גורמי הסיכון למחלות לב וכלי דם ועל חילוף החומרים, להקשרים אלה לא היה כל קשר למערך הגנטי ABO (סוגי הדם) של האנשים.

לכן ממצאים אלה, אינם תומכים בהשערת התזונה על פי סוג הדם.

8. האם לסוגי דם שונים יש סוגים שונים של אישיות?

ביפן ישנה אמונה חזקה שסוג הדם של האנשים מנבא את האישיות שלהם, את מזג רוחם ואת ההתאמה שלהם לאחרים- בדומה לאמונה, איזה מזל אתם על גלגל המזלות.

הם מאמינים שבעלי סוג דם A הם פרפקציוניסטים וטובים בחשבונאות, סוג דם B חברותיים אך אנוכיים, סוג דם O הם החלטיים וסקרנים וסוג דם AB הם אנשים מורכבים ומתאים להם לעסוק במחקר ואומנות.

אתם בטח שואלים האם יש אמת כלשהי בתיאוריה הזו ? ובכן, הסקפטיים ממהרים לומר שסוג הדם נקבע על ידי החלבונים שבדם ושזה ממש לא ניבוי לאופי האדם.

"אלה סתם אמונות טפלות" אומרת טאטסויה סאטו, פרופסורית לפסיכולוגיה ועמיתה באוניברסיטת ריטסומייקאן שבקיוטו יפן. "לקשר את סוג הדם לאישיות לא רק שאינו מדעי, זה שגוי".

מספר מחקרים כבר הפריכו את התאוריה הזו. אך על כל פנים תמיד מעניין לדעת דברים חדשים.

9. לסוגים שונים של בעלי חיים יש סוגים שונים של דם

למשל כלבים דומים מאוד לבני האדם ויש להם 4 סוגי דם שונים בסה"כ. לחתולים יש 11 סוגי דם שונים ולפרות יש כמעט 800 סוגי דם שונים.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה