הסיכונים הבריאותיים המסתתרים בתוך שקית הפופקורן להכנה במיקרוגל

שקיות להכנת פופקורן במיקרוגל הן חטיף נפוץ מאוד ואנשים רבים נהנים ממנו בבית ובמקומות בילוי. במשך שנים, ישנם רופאים וקבוצות צרכנים שמזהירים מפני הסכנות האורבות בתוך שקית הפופקורן להכנה במיקרוגל.

זמן קריאה: 2 דקות
שקית פופקורן להכנה במיקרוגל -צילום: (shutterstock)
הסיכונים הבריאותיים המסתתרים בתוך שקית הפופקורן להכנה במיקרוגל
שינוי גודל טקסט

כשאתם לוקחים שקית פופקורן להכנה במיקרוגל, אתם אולי מחפשים חטיף מהיר ונוח, אבל כדאי לחשוב פעמיים לפני שאתם לוחצים על כפתור ההפעלה.

במשך שנים, רופאים וקבוצות צרכנים מזהירים מפני הסכנות האורבות בתוך שקיות הפופקורן האלה.

הסכנה של דיאצטיל

אחד הכימיקלים המדאיגים ביותר שנמצאים בפופקורן למיקרוגל הוא דיאצטיל, חומר טעם מלאכותי שמעניק לפופקורן את טעמו החמאתי.

עם זאת, שאיפת דיאצטיל בכמויות גדולות יכולה לגרום לנזק חמור לריאות. מצב זה, המכונה "ריאות פופקורן", אובחן בקרב עובדים במפעלים של פופקורן למיקרוגל וגם במפעלים של חטיפי צ'יפס וממתקים.

'ריאות פופקורן' או ברונכיוליטיס אובליטרנס, נגרם משאיפת אדי דיאצטיל שמצלקים את רקמת הריאות. לאנשים הסובלים ממצב זה יש קושי לנשוף את האוויר מחוץ לריאות, וזה יכול להיות קטלני.

במקרים חמורים, רק השתלת ריאות יכולה להציל את החולה. מספר עובדים במפעלים נפטרו בזמן שהמתינו להשתלת ריאות, והתעשייה שילמה למעלה מ-20 מיליון דולר כפיצויים.

כתוצאה מהחששות הגוברים לגבי הבטיחות, יצרנים מסוימים של פופקורן למיקרוגל החליטו להוציא את הדיאצטיל מהמוצרים שלהם.

חברות כמו וויבר פופקורן (Weaver Popcorn Co), קונאגרה מזון בע"מ (ConAgra Foods Inc), החברה האמריקאית לפופקורן (American Popcorn Company) וג'נרל מילס (General Mills Inc) הסירו כולן את הכימיקל המזיק.

נראה כי הדיאצטיל משפיע בעיקר על העובדים במפעלים, שנחשפים אליו במשך זמן ממושך. אך גם לצרכנים יש סיכון בשאיפת אדי הכימיקל בזמן שהפופקורן חם.

המקרה הראשון של צרכן שפיתח 'ריאות פופקורן' דווח בשנת 2007, כאשר אדם אכל פופקורן במיקרוגל פעם או פעמיים ביום במשך 10 עד 12 שנים, מה שגרם לחשיפה כבדה לאדי דיאצטיל.

ניתן להפחית את הסיכון אם נותנים לפופקורן להתקרר מעט, שכן רוב הדיאצטיל משתחרר כאשר הפופקורן חם. אך הסכנות של פופקורן במיקרוגל לא מסתיימות כאן.

הסכנה של PFOA

בעיה נוספת היא הכימיקל המרפד את שקית הפופקורן. הכימיקל שנמצא בציפוי הבלתי נדבק של שקיות הפופקורן למיקרוגל הוא חומצה פרפלואורו-אוקטנואית (PFOA).

הכימיקל הזה משתחרר מהציפוי ונכנס למערכת העיכול, והוא מקושר לסיכון מוגבר להתפתחות סוגים מסוימים של סרטן, כולל סרטן הפרוסטטה והמעי. החשופים העיקריים הם עובדי המפעלים.

בשנת 1993 פורסם מאמר בכתב העת 'רפואה תעסוקתית' שקישר בין PFOA לשיעורי תמותה גבוהים בקרב עובדי מפעלי הפופקורן. כימיקל זה נקשר גם לבעיות בבלוטת התריס ולרמות גבוהות של כולסטרול.

אלטרנטיבה בריאה יותר

כדי ליהנות מפופקורן מבלי לסכן את בריאותכם, הכינו פופקורן בסיר בעזרת גרעיני תירס אורגניים. שיטה זו תמנע מכם חשיפה לכימיקלים מזיקים ותעניק לכם טעם טוב יותר.

הניחו סיר על הכיריים, הוסיפו שמן, חכו שיתחמם, ואז הוסיפו את גרעיני התירס. התוצאה תהיה טעימה ובריאה יותר.

או שתבחרו בחברות שמצהירות שאינן מוסיפות כימיקלים לשקיות הפופקורן שלהן למיקרוגל.

כך תוכלו ליהנות מפופקורן טעים מבלי לחשוף את עצמכם לסכנות הבריאותיות המוסתרות בתוך השקית.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה