עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

סופרים קלוריות ועדיין עולים במשקל? זו הסיבה!

קלוריות הן למעשה יחידות מדידה, שמתארות את כמות האנרגיה שיש במזון כלשהו. לכן ספירת קלוריות תסייע לכם אולי לזמן מה, אך עדיף לכם פשוט לאכול מזון בריא.

זמן קריאה: 3 דקות
שינוי גודל טקסט

ספירת קלוריות היא דרך שאנשים רבים בוחרים בה, כדי לרדת במשקל. האם גם אתם סופרים או ספרתם אי פעם קלוריות? בין אם התשובה שלכם היא כן או לא, תמשיכו לקרוא כדי שתוכלו להגיע להחלטה מושכלת.

אחד מהסודות הכמוסים ביותר של אנשים שסופרים קלוריות, הוא שבשלב זה או אחר הם מפסיקים לרדת במשקל, הם הופכים למתוסכלים ולבסוף מתייאשים.

Advertisements

נכון שישנם אנשים שסופרים קלוריות במשך שנים ארוכות, אך הם עושים זאת מתוך הרגל ולא מתוך הבנה. ספירת הקלוריות הותירה אנשים רבים, מאוכזבים ומבולבלים.

וכאשר אנשים כן מצליחים לרדת במשקל בעזרתה של שיטה זו, הם עולים במשקל מייד לאחר שהם מפסיקים איתה. אך למרות זאת, שיטה זו של ירידה במשקל נפוצה מאוד.

בכתבה זו, מסביר ד"ר גילס יאו, גנטיקאי וחוקר באוניברסיטת קיימברידג' שכתב את הספר 'מדוע קלוריות לא נחשבות: כיצב טעינו בהבנת המדע של ירידה במשקל'.

על המדע שמסתתר מאחורי הקלוריות, ומדוע ספירת הקלוריות אינה יעילה לאורך זמן. ד"ר יאו מסביר: "הדבר הראשון שבו אנשים טועים, היא ההנחה ש – "כל עוד אנו סופרים את כמות הקלוריות שאנו אוכלים, מקור הקלוריות לא חשוב". "זו הנחה שגויה מיסודה".

סוגי הקלוריות חשובים מאוד

אנשים רבים מאמינים, שעליהם לספור קלוריות על מנת לרדת במשקל ביעילות. אך מומחים רבים מסבירים, שעניין זה מורכב הרבה יותר מאשר המספר.

Advertisements

למעשה, ישנם 3 גורמים עיקריים בכל הקשור לאופן שבו גופכם מעבד את הקלוריות שאתם אוכלים.

3 הגורמים הם:

  1. קצב חילוף החומרים שלכם
  2. בריאות חיידקי המעיים שלכם
  3. סוג הקלוריות שאתם אוכלים

וזו בדיוק הסיבה לכך, שד"ר יאו מדגיש את העובדה, ש- לא כל סוגי הקלוריות שווים. "אנחנו לא באמת אוכלים קלוריות, אלא אנו אוכלים מזון, שממנו גופינו מפיק את הקלוריות", מסביר ד"ר יאו.

"וגופינו צריך לעבוד יותר או פחות כדי להפיק את הקלוריות הללו, בהתאם לסוג האוכל שאנו אוכלים". ד"ר יאו מסביר שתהליך זה תלוי ב-'זמינות קלורית', וזו הסיבה לכך שקיים הבדל בין הקלוריות שצרכתם מסטייק, גזר או דונאט.

זמינות קלורית היא כמות הקלוריות בפועל, שגופכם יכול להפיק מהאוכל שאתם אוכלים. בהשוואה לסך כל הקלוריות, שמכיל המאכל המסוים הזה.

לכן כמויות האנרגיה שגופכם משתמש בהן כדי לעכל חלבונים, שומנים ופחמימות, שונות. וזו גם הסיבה לכך, שדרוש לגופכם משך זמן עיכול ארוך או קצר יותר, כדי לעכל כל אחד מהם.

"מכל 100 קלוריות של חלבון צמחי שאנו אוכלים, גופינו יכול להשתמש רק ב-70 מהקלוריות. "מכיוון שוגפינו זקוק ל-30 קלוריות של אנרגיה, כדי לעכל 100 גרם חלבון.

"מה שאומר, שזמינות הקלוריות של החלבון מהצומח, היא 70%. "וזו אחת הסיבות לכך שהקלוריות של חלבון יוצרות תחושת שובע, יותר מאשר קלוריות של פחמימות ושומן". מסביר ד"ר יאו.

לשם ההשוואה:

זמינות הקלוריות של שומן מעובד, קרובה ל-100%. לפחמימות מורכבות, כדוגמת דגנים וקטניות מלאים, יש זמינות קלוריות של 90%. ולפחמימות מעובדות כדוגמת לחם ואורז לבן, יש זמינות של 97%.

והמשמעות היא: שגופכם משתמש באחוז קטן מאוד של אנרגיה, כדי לעכל שומנים ופחמימות מעובדים, בהשוואה לחלבון מהצומח. כל הנושא הנ"ל קשור לאפקט התרמי (thermic effect) של האוכל.

האפקט התרמי מתרחש בזמן עיכולם וחילוף החומרים, של מקרו נוטרייאנטים (macronutrients). מקרונוטריאנט – macronutrient – הוא חומר טבעי מהצומח, שגופנו זקוק לו בכמויות גדולות, לשם קיומו התקין של הגוף.

האפקט התרמי של החלבון מהצומח, גבוה הרבה יותר משל הפחמימות והשומנים המעובדים. והוא גורם לחילוף החומרים שלכם, לעבוד קשה יותר בזמן העיכול.

לכן מומלץ לכם לאכול חלבון איכותי, לשמירה על הבריאות ולירידה במשקל.

כך תרדו במשקל בלי לספור קלוריות

היות והקלוריות שונות זו מזו, ד"ר יאו ממליץ לכם לעצור את ספירת הקלורויות ולהתמקד בשיפור איכות התזונה שלכם.

הוא ממליץ לכם: לצרוך יותר חלבונים איכותיים מהצומח בצורת דגנים וקטניות מלאים, אגוזים וזרעים מלאים. לצרוך יותר סיבים תזונתיים בצורת פירות וירקות שונים ומגוונים.

ולהימנע מצריכת פחמימות, סוכרים ושומנים מעובדים ומלאכותיים. מכיוון שספירת קלוריות לא באמת מספקת את התוצאות הרצויות, אתם יכולים לפנות לשיטות אחרות.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה