עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

בטוח שלא הכרתם: 10 יתרונות בריאותיים מפתיעים של קקאו

קקאו עשיר מאוד בנוגדי חמצון ויש לו מספר יתרונות בריאותיים, שאולי תופתעו לגלות. אבקת קקאו טהורה אורגנית, היא אחד מהדברים הבריאים והטעימים שאתם יכולים להעניק לעצמכם.

זמן קריאה: 5 דקות
קקאו (צילום depositphotos)
קקאו
שינוי גודל טקסט

קקאו ככל הנראה, טופח לראשונה בקרב בני המאיה בדרום אמריקה בסביבות 400 שנה לפני הספירה. הם נהגו להכין ממנו משקה עם קינמון ופלפל, שאותו הם כינו "משקה האלים".

מאז, נעשו מחקרים רבים על יתרונות הבריאות של פולי הקקאו.

Advertisements

הקקאו הגיע לראשונה ליבשת אירופה ע"י כובשים ספרדים במאה ה-16, והוא הפך במהירות לתרופה טבעית פופולרית.

אך בימינו למרבה הצער, הוא מפורסם בעיקר בשל תפקידו בייצור שוקולד.

אנשים רבים נהנים מקקאו כמרכיב בשוקולד, למרות שהאחוז שלו משתנה מאוד ממוצר למוצר. גם יש אנשים שנהנים מאבקת קקאו במשקאות שוקולד ובמאפים שונים.

האבקה מיוצרת על ידי ריסוק פולי הקקאו והסרת השומן הנקרא, חמאת קקאו.

למזונות המכילים אחוזים גבוהים של קקאו ומוצקי קקאו טבעיים טהורים, יש יתרונות בריאותיים שבריא להכיר.

Advertisements

במאמר זה נכיר את יתרונות הבריאות העיקריים, של הקקאו הטעים.

10 מיתרונות הבריאות של קקאו

1. עשיר בפוליפנולים

קקאו הוא אחד ממקורות המזון הידועים ביותר לפוליפנולים טבעיים, המהווים כ-10% ממשקלם היבש של פולי הקקאו השלמים.

עיקר הפלבנואידים שהוא מכיל הם קטכינים 37%, אנתוציאנידינים 4% ופרו-אנתוציאנינים (proanthocyanins) 58%. כפי שלמדו החוקרים במחקר מ-2019.

פוליפנולים הם תרכובות צמחיות הממלאות תפקיד חיוני בבריאות האדם, הודות לתכונותיהם נוגדות החמצון.

במחקר מטא אנליזה שנערך על פוליפנולים, למדו החוקרים שיש להם יכולת לטפל ולמנוע:

 • מחלות כרוניות
 • בעיות במערכת העיכול

והם אף מעודדים את גדילתם של תאי גוף חדשים (cell proliferation) ואת החלוקה שלהם, החשובה לצמיחתן של רקמות חדשות.

במחקר מ-2021 (מחקר אחד מיני רבים) המליצו החוקרים על אכילת חטיפי שוקולד כהים ומרירים עם אחוזים גבוהים יותר של מסת קקאו, היות והם שופעים יותר בתרכובות פנוליות.

2. קקאו מאזן את לחץ הדם

במטא אנליזה שפורסמה ב-2017, למדו החוקרים שהוא מאזן את רמות לחץ הדם. מכיוון שהוא משפיע לטובה על תחמוצת החנקן ומרחיב את כלי הדם, נוצר איזון בלחץ הדם.

מחברי מטא אנליזה זו מציינים שמחקרים על בעלי חיים ובמעבדה, מראים שהקקאו מדכא את האנזים הממיר אנגיוטנסין (angiotensin-converting enzym) ומרפה את השרירים.

3. מפחית את הסיכון למחלות לב

לפלבנולים (flavanols) שמכיל הקקאו, יש השפעות חיוביות על הלב ועל כלי הדם. אף קיים קשר בין אכילת שוקולד מריר איכותי לבין סיכון הנמוך ב-37% למחלות לב; ולסיכון הנמוך ב-29% לשבץ מוחי.

כפי שלמדו החוקרים במחקר מ-2021, שבו למדו החוקרים את יתרונות הבריאות של הפלבנולים שמכיל הקקאו.

היות ואכילת שוקולד חלב רכיל, גורמת לכם לצרוך יותר מידי סוכרים מעובדים ומלאכותיים, מומלץ לכם לעבור לאכילת שוקולד מריר איכותי פרווה, המכיל לפחות 75% קקאו ומוצקיו, ולוודא שהוא מכיל כמויות סבירות של סוכר.

4. קקאו משפר את פרופיל הכולסטרול ואת איזון הסוכר בדם

בסקירה שיטתית ומטא אנליזה של 19 מחקרים מבוקרים אקראיים, הגיעו החוקרים למסקנה שצריכת הפלבנול שמכילים שוקולד מריר איכותי פרווה ואבקת קקאו איכותית.

משפרת משמעותית את חילוף החומרים של שומנים ואת הרגישות לאינסולין.

ההשפעות שנצפו על חילוף החומרים של שומנים כללו:

 • ירידה בטריגליצרידים
 • עלייה בכולסטרול ה-HDL
 • ואיזון כולסטרול ה-LDL

במחקר אחר מ-2016, למדו החוקרים שהתרכובות הפוליפנוליות שמכיל הקקאו, מסייעות במניעת או בעיכוב התפתחותה של סוכרת מסוג 2, ע"י שיפור תפקוד וויסות האינסולין בדם.

5. מסייע לחיידקי המעיים הטובים

במחקרים שונים הגיעו החוקרים למסקנה, שלקקאו יש השפעות חיוביות על חיידקי המעיים הטובים.

במחקר סקירה מ-2020, אומרים החוקרים שמעיים לא סופגים היטב את הפוליפנולים של הקקאו, אך המטבוליטים שלהם נכנסים אל תוך מחזור הדם ומקיימים אינטראקציה חיובית עם פלורת המעיים.

מטבוליטים – metabolites

הם הגדרה כוללת, למכלול התרכובות הנוצרות בתהליך חילוף החומרים ביצורים חיים.

הפוליפנולים הללו פועלים בגוף כפרה-ביוטיקה טבעית, המגבירה את צמיחתם של החיידקים הטובים כדוגמת לקטובצילוס (Lactobacillus) ו-ביפידובקטריום (Bifidobacterium).

תוך כדי שהם מפחיתים משמעותית את כמות החיידקים במעיים, שעלולים להזיק.

בסקירה זו הגיעו החוקרים להבנה שהמטבוליטים של הקקאו משפרים את בריאות המעיים ומערכת החיסון ואף, מפחיתים את הסיכון להתפתחותן של מחלות שונות.

6. קקאו משפר את התפקוד הקוגניטיבי

בסקירת מחקרים מ-2020 למדו החוקרים כי שהפלבנולים של הקקאו משפרים את הקוגניציה ואת זרימת הדם למוח, בקרב ילדים ומבוגרים צעירים.

ובסקירה שיטתית אחרת של 12 מחקרים שונים, למדו החוקרים שלפוליפנולים של הקקאו יש השפעות חיוביות על הזיכרון ועל התפקוד הביצועי, בקרב מבוגרים בריאים.

7. משפר את התפקוד המיני

לאכילת שוקולד מריר איכותי המכיל לפחות 75% קקאו ומוצקי קקאו טהורים, יש השפעות המעוררות תשוקה מינית.

למרות העובדה שהחוקרים אינם מבינים את המנגנונים המעורבים, ישנן הוכחות מצטברות לכך שקקאו מתפעל את הקולטנים של קנבינואידים (cannabinoid) בגוף. אשר מייצרים ומגבירים את תחושת הרווחה והאושר.

כפי שלמדו החוקרים במחקר מ-2019.

במחקר הנ"ל למדו החוקרים שתרכובות אחרות שמכיל הקקאו הטהור, משפרות את זרימת הדם לאיברי הרבייה ואף משפרות את הביצועים המיניים

ראו 16 סימנים של זרימת דם חלשה שאסור להתעלם מהם

8. קקאו משפר את בריאות העור והמראה

במחקר משנת 2021 (המופיע בפיסקה 3), החוקרים למדו גם שאכילת קקאו ומריחת חמאת קקאו על העור, מגינה מפני הנזקים הנגרמים כתוצאה מחשיפת יתר לשמש ושהן אף משפרות את המבנה והבריאות הכלליים שלו.

מחברי המחקר מציינים גם שבמספר מחקרים למדו החוקרים שהפלבנולים של הקקאו, מגבירים את גמישות העור ומפחיתים משמעותית את הקמטים.

9. מגן עליכם מפני סרטן

הפלבנולים שמכילים הפירות, הירקות ומזונות טבעיים אחרים מהצומח ידועים בכך שיש להם תכונות המגינות על הגוף שלכם מפני התפתחות סרטן.

בנוסף, גם ידוע לכל העולם המדעי שמזונות טבעיים אלה מהצומח הם נטולי רעילות או עם רעילות מאוד נמוכה, ותופעות הלוואי שלהם מעטות עד לא קיימות בכלל.

לקקאו יש את הריכוז הגבוה ביותר של פלבנולים מכל המזונות פר משקל (per weight), לכן אכילתו על בסיס יומי קבוע תעלה משמעותית את הכמות שאתם צורכים בתזונה שלכם.

צריכה גבוהה קבועה של פלבנולים אלה, התגלתה במחקר כבעלת כוח למנוע את התפתחותם של גידולים סרטניים ולדכא את הקידום ואת התקדמותו של הסרטן בגוף.

במחקר מבחנה שנעשה על מרכיבי הקקאו, למדו החוקרים:

 • יש להם השפעות חזקות נוגדות חמצון
 • הם מגינים על התאים מפני נזק של מולקולות תגובתיות
 • הם מחסלים דלקות
 • מדכאים את גדילתם של תאי סרטן חדשים וקיימים
 • גורמים למוות תאי מתוכנן של תאי סרטן (אפופטוזיס)
 • מונעים את התפשטותם של תאי סרטן בגוף (גרורות)

במחקר על הפלבנולים הנ"ל שנעשה על בעלי חיים, למדו החוקרים שתזונה יומית שעשירה בקקאו איכותי, מובילה לתוצאות חיוביות של הפחתה משמעותית בכמות תאי הסרטן כולל:

 • סרטן השד
 • הלבלב
 • הערמונית
 • הכבד
 • המעי הגס
 • לוקמיה

במטא אנליזה שפורסמה ב-2022 שסקרה מספר מחקרים על בני אדם, למדו החוקרים שתזונות המועשרות בפלבנולים מהצומח מפחיתות את הסיכון להתפתחותם של סוגי סרטן שונים בגוף.

אולם קיימים מחקרים בודדים בדומה למחקר זה, שבהם נבחן הקשר שבין אכילת ממתקי שוקולד לבין התפתחותם של סוגי סרטן שונים בגוף.

החוקרים במחקרים אלה לא הגיעו למסקנות חד משמעיות בנוגע ליתרון של השוקולד במניעת סרטן ובחיסול תאי סרטן, מכיוון שהם בחנו ממתקי שוקולד חלב המכילים סוכרים רבים, ולא יצרו הבחנה בין שוקולד חלבי לבין שוקולד מריר איכותי.

10. קקאו עוזר לכם לרדת במשקל ולשלוט עליו

באופן מעט פרדוקסלי ומפתיע, אכילת קקאו אפילו בצורת שוקולד מריר איכותי, תסייע לכם לרדת במשקל ולשלוט עליו.

החוקרים הגיעו למסקנה שקקאו מסייע לגוף ע"י ויסות השימוש באנרגיה, הפחתת התיאבון והדלקות, הגברת תחושת השובע והמלאות והגברת חמצון השומן.

מחקר שבו בחנו את השפעות הפלבונואידים של קקאו, על פרמטרים של שומן בקרב מתבגרים בספרד, המחקר מצא כי לצריכת קקאו יש השפעה חיובית על הפחתת שומן בגוף.

במחקר נוסף נבדקו השפעות הקקאו על משקל הגוף, מדד מסת הגוף (BMI) והיקף המותניים. המחקר הראה כי צריכת קקאו תורמת לשיפור במדדים אלו, דבר המצביע על פוטנציאל לירידה במשקל.

במחקר אוכלוסין מצאו החוקרים את הקשר הקיים בין אנשים שאכלו קקאו בתדירות גבוהה יותר לבין מדד מסת גוף (BMI) נמוך יותר. ממצאים אלו מצביעים על כך שצריכת קקאו עשויה לסייע בשמירה על משקל גוף תקין.

למרות ממצאים במספר מחקרים אחרים, שבהם החוקרים מצאו קשר בין אכילת שוקולד לעתים קרובות, לבין אכילת יותר קלוריות. אך שוב, לא נעשתה במחקרים האלה הבחנה בין קקאו ושוקולד מריר איכותי, לבין שוקולד וחטיפי שוקולד חלביים המכילים כמויות עצומות של סוכר.

אמנם ישנם מחקרים שבהם דווקא התגלתה עלייה במשקל כתוצאה מאכילת שוקולד, אך שוב, במחקרים אלה לא נעשתה הבחנה בין שוקולד חלבי לבין שוקולד מריר איכותי פרווה.

ערכים תזונתיים של קקאו

מים3 גרם
קלוריות228 קק"ל
חלבון19.6 גרם
שומן כללי13.7 גרם
פחמימות57.9 גרם
סיבים תזונתיים37 גרם
סוכרים1.75 גרם
ברזל13.9 מ"ג
מגנזיום499 מ"ג
אשלגן1520 מ"ג
נתרן21 מ"ג
ויטמין C0 מ"ג
תיאמין0.078 מ"ג
ריבופלאבין0.241 מ"ג
ניאצין2.18 מ"ג
ויטמין E0.1 מ"ג
ויטמין K2.5 מק"ג
קפאין230 מ"ג
תאוברומין2060 מ"ג

מקור הטבלה USDA

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 1

 1. דורית הגב

  שאלה. ניתן לאכול יותר מ 2 טבליות ליום?

השארת תגובה