עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

4 דברים שיש לשיער לומר על הבריאות שלכם

השיער שלכם קיים לא רק כדי לגרום לכם להיראות מהממים, הוא קיים גם כדי לתת לכם אותות בנוגע לבריאות הכללית שלכם ולמצבי בריאות מסוימים שאולי אתם לא מודעים אליהם.

זמן קריאה: 2 דקות
(צילום: shutterstock)
נשירת שיער
שינוי גודל טקסט

השיער שלכם יכול לחשוף בפניכם כל מיני עניינים המתרחשים בתוך גופכם וכל שעליכם לעשות, זה לדעת כיצד לזהות ולהבין מה הוא מאותת לכם. בהמשך תמצאו 4 בעיות שיער נפוצות ואת המשמעות שלהן.

במהלך הקריאה שימו לב לתסמינים, אם אתם מזהים אחד או יותר מהם, מומלץ לכם לנקוט בפעולה על מנת לטפל בהם.

Advertisements

1. שיער דליל – לחץ

נשירת שיער היא דבר טבעי וחיוני להתחדשות השיער. נשירת השיער מתרחשת בדרך כלל אחרי שהשיער מסיים לגדול מחדש. אולם יש מקרים שבהם השיער מתחיל להתדלדל בזמן הגדילה וזה קורה בעיקר בגלל לחץ.

הלחץ משבש את התהליך הטבעי של השיער וכך נוצרות נקודות של קרחת. את דילול השיער רואים לאחר 3 עד 6 שבועות בערך. אם אתם שמים לב לכך ששיערכם נהיה דליל, תחפשו בזיכרונכם את האירועים המלחיצים שחוויתם לאחרונה.

כי מהרגע שבו אתם מוצאים את הגורם המרכזי, אתם יכולים למצוא דרכים להתמודד עם הלחץ טוב יותר בעתיד וכך להימנע ממצבים דומים. תזכרו שלחץ יכול להוביל למצבים בריאותיים מסוכנים הרבה יותר.

2. שיער שברירי – תזונה לא טובה

המומחית לתזונה וונדי בזיליאן אומרת "אם התזונה שלכם עמוסה במזונות מעובדים, כל החומרים המזינים שאתם כן מקבלים, מושקעים בפעולות החיוניות של גופכם, כמו הלב ואיברים נוספים".

המשמעות היא שכל החומרים המזינים ששיערכם זקוק להם כדי להישאר בריא, לא מגיעים אליו וזה גורם לו להתדלדל ולהיות שברירי. זה לא שהמבורגר אחד ומשקה מתוק אחד יכולים לגרום לגרום לכך.

Advertisements

אך אם התזונה שלכם מבוססת על מזון מעובד, בלתי ניתן למנוע את הדלדול והשבריריות של שיערכם. וונדי מוסיפה ואומרת שתזונה דלילה בשומנים בריאים, מונעת מהשיער שלכם לספוג חומרים מזינים כמו ויטמין D.

תשלבו בתזונה היומית שלכם שפע של שומנים בריאים, כמו חומצות השומן אומגה- 3 ושומנים חד רוויים. שימו לב גם לצריכת המים שלכם, מכיוון שהתייבשות גורמת גם היא לנשירה.

שיערכם מורכב מ-25% מים והם מהווים את המקור העיקרי לאנרגיה, של תאי השיער שלכם. על מנת ששיערכם יהיה בריא, חזק וארוך, עליכם לשתות 8-12 כוסות מים ביום.

3. נשירת שיער באזור המצח – יותר מידי דיהידרוטסטוסטרון

שילוב של תסמינים כמו אובדן קטעים של שיער סביב המצח ועלייה בשומן באזור הבטן, הם אינדיקציה חריפה לכך שיש לכם רמות גבוהות מידי של דיהידרוטסטוסטרון.

דיהידרוטסטוסטרון או DHT בקיצור, הוא מטבוליט הפעיל ברמה הביולוגית של הורמון הטוסטסטרון והוא מיוצר בעיקר באשכים, בבסיס השיער, בבלוטת יותרת הכליה, בבלוטת הערמונית ובעזרת הפעילות של אנזים הנקרא 5- אלפא רדוקטז.

אנזים 5- אלפא רדוקטז, הופך את ה- DHT לטוסטסטרון בגוף הגברים. למרות שמדובר בתהליך טבעי, ישנם גברים הרגישים במיוחד להורמון זה וגופם עלול תקוף את זקיקי השיער, כשהתוצאה היא אובדן שיער בקו המצח.

אותה השפעה בדיוק מתרחשת גם בגוף הנשים כתוצאה מהורמון הנקרא DHEA (דהידרו-אפיאנדרוסטרון- הנקרא גם "אם ההורמונים"), ההופך את הDHT לטוסטסטרון.

את הפתרון אתם יכולים למצוא במזונות המעכבים את ה- DHT בצורה טבעית

  • תה ירוק
  • סו פלמנטו (Saw palmetto- דקל ננסי)
  • ג'אינט דודר או קוסקוטה רפלקסה (Cuscuta reflexa- אחד מהמינים השייכים לזן הכשות)
  • גרעיני דלעת או גרעינים לבנים

4. קטעי קרחות אקראיים – טריכוטילומניה

טריכוטילומניה (Trichotillomania) היא הפרעה הגורמת לאדם לתלוש לעצמו את השיער בצורה כפייתית. זו היא הפרעה בשליטה על דחפים, שבדרך כלל מתפרצת בתקופות של לחץ ותחושות של כישלון.

חלק מהאנשים הסובלים מהפרעה זו, אינם מודעים בכלל שהם עושים זאת, זה קורה בלי משים. אם אתם רואים קטעי קרחות אקראיים על ראשכם, שימו לב לידיים שלכם בתקופות של לחץ, אתם עלולים להיות מופתעים.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה