שמן מנטה יתרונות הבריאות ואופן השימוש

שמן מנטה הוא שמן רב גוני נפלא עם השפעות קסם, שניתן להיעזר בו כטיפול טבעי למגוון רחב של מצבים בריאותיים.

זמן קריאה: 4 דקות
שמן מנטה
שמן מנטה יתרונות הבריאות ואופן השימוש
שינוי גודל טקסט

שמן מנטה אתרי, הוא למעשה תמצית צמח הנענע. את שמן המנטה האתרי, ניתן למרוח על העור וגם להכניס אותו אל תוך מערכת העיכול.

אם אכלתם עכשיו סלט עם בצל ושום למשל, טיפת שמן מנטה על הלשון, תרענן לכם את הנשימה ותעלים את הריח. אך שמן מופלא זה, אוצר בחובו יתרונות רבים אל מעבר לריענון הנשימה.

המחקרים שנעשו על שמן הפלא הזה, למדו החוקרים כי הוא לא רק נוגד חמצון חזק אלא שיש לו גם תכונות אנטי מיקרוביאליות, אנטי דלקתיות ושהוא אף יכול לשמש כחומר הדברה טבעי.

מה שמסביר מדוע ניתן להיעזר בו בכל כך הרבה מצבים, ומדוע מטפלים ברפואות העממיות השונות, הסתמכו עליו באופן כה נכבד.

מה הוא שמן מנטה?

שמן מנטה מופק מצמח הנענע מנטה, המסווג כצמח מרפא אשר גדל בעיקר באירופה ובצפון אמריקה. הצמח הוא תערובת של שני זנים של מנטה: נענע קרחת (spearmint) ונענע המים (watermint).

את השמן מפיקים מהעלים ומהפרחים, באמצעות השיטה של זיקוק בקיטור. לאחר המיצוי שמן אתרי מופלא זה, מכיל יותר מ-40 תרכובות שונות כולל מנטול, שבו נעזרים לעתים קרובות כדי להקל על אי נוחות.

שמן מנטה טבעי מכיל גם תכונות המסייעות בניקוי רעלים, טיהור וריענון הגוף והנפש.

כיצד להשתמש בשמן מנטה?

ארומתרפיה- הרחת שמן מנטה ממריצה את המוח. אתם יכולים להריח אותו מהבקבוקון, לדלל אותו בבקבוק עם מים ולהשפריץ ברחבי הבית או לשים אותו בדיפיוזר.

בליעה- תכינו לעצמכם כוס תה מצמח הנענע, תמרחו על החניכיים בעזרת עיסוי עדין ויש גם תוסף תזונה של נענע.

מריחה על העור- אתם יכולים להוסיף 2-5 טיפות לקרמים הטבעיים שלכם. אפשר למרוח אותו ישירות על מפרק כואב או על המצח בזמן כאב ראש. מריחת שמן מנטה על שריר או גיד תפוס או מתוח או אפילו עם דלקת, גם תקל על הכאב וגם תזרז את ההחלמה שלהם.

תכונות טבעיות של שמן מנטה

ברפואות המסורתיות השונות, מרפאים נעזרו בשמן מנטה כדי:

 • להרוג חיידקים
 • לעצור גרד
 • להקלה על כאבים שונים
 • למנוע ולהפחית הקאות ובחילות
 • לסייע לגוף להתנקות מליחה
 • להרגיע התכווצויות שרירים
 • להפחית גזים בבטן
 • לעודד הזעה
 • להמריץ את זרימת הדם

אלה הן תכונותיו העיקריות של שמן מנטה, כמובן שיש לו עוד שפע רב ומגוון של תכונות נהדרות.

9 יתרונות הבריאות העיקריים של שמן מנטה אתרי

1. מקל על כאבים בגוף

ב- מחקר מ-2019 שבו החוקרים הישוו בין השפעותיהן של טיפות לידוקאין (lidocaine), לבין שמן מנטה להקלה על מיגרנות. למדו החוקרים כי שמן מנטה מפחית את הכאב ב-40%, בדומה ללידוקאין.

שמן המנטה נמרח בחלקו הפנימי של האף וגרם להפחתה בכאב ובתדירות כאבי הראש, בדומה ללידוקאין.

ב- מחקר אחר בחנו החוקרים את יעילותן של טבליות שמן מנטה, על אנשים עם בעיות בליעה וכאבים בחזה שאינם קשורים ללב. למעלה מ-50% מהמשתתפים במחקר זה, דיווחו על הקלה משמעותית בתסמינים לאחר נטילת הטבליות.

2. שמן מנטה מקל על בחילות

בחילות יכולות להתרחש בעקבות גורמים רבים, אך הן גם תופעה שכיחה לאחר ניתוחים שונים.

חוקרים בחנו ב- מחקר משנת 2016 את השפעותיו של שמן מנטה בשאיפה, כטיפול טבעי להקלה על בחילות שלאחר ניתוח. תוצאות המחקר הראו שרמת הבחילות היו נמוכות יותר בקרב המנותחים, לאחר שאיפתו.

ב- מחקר אחר שנערך ב-2021, 80 משתתפים שסיימו טיפול כימותרפי, התבקשו לבדוק את השפעותיו של שמן מנטה ע"י מריחת טיפה אחת בין האף לשפה העליונה, 3 פעמים ביום, במשך 5 ימים רצופים.

לאחר איסוף הנתונים וניתוחם, למדו החוקרים כי תדירות וחומרת הבחילות וההקאות פחתו משמעותית בקרב משתתפי המחקר.

3. משפר את בריאות העור והשיער

קיימות עדויות רבות של אנשים, ששמן המנטה שיפר את בריאות השיער והקרקפת שלהם.

ב- מחקר משנת 2016, בדקו החוקרים אם שמן מנטה יכול להקל על גירוד כרוני, העשוי להתרחש בעקבות מגוון רחב של מצבים גופניים פנימיים וחיצוניים.

החוקרים גילו ששימוש בתמיסת שמן מנטה של 1%, מפחיתה את חומרת הגרד ואף את משך הזמן של הגרד.

ב- מחקרים אחרים שבהם בחנו החוקרים את השפעתו של מנטה במריחה על העור, למדו החוקרים כי מריחת שמן מנטה על העור ממריצה את זרימת הדם בעור.

המרצה זו של זרימת הדם יעילה גם לצמיחת השיער, היות והוא מעורר את זרימת הדם גם בקרקפת.

4. שמן מנטה מקל על תסמונת המעי הרגיז

אנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז, חווים לעתים קרובות תסמינים כדוגמת שלשול, כאבי בטן ועצירות.

ב- מחקר שבו נבחנו יתרונותיו של שמן מנטה על תסמונת המעי הרגיז, הגיעו החוקרים לתוצאות חיוביות. במחקר הקליני הזה למדו החוקרים ששמן הפלא הזה, מפחית את כאבי הבטן וכאבים נוספים הקשורים לתסמונת.

לשמן טבעי ומופלא זה, יש תכונות אנטי דלקתיות חזקות ותכונות שמחליקות ומרפות את השרירים גם של מערכת העיכול, תוך כדי שהוא משפיע גם על סוגי החיידקים השונים, הנמצאים באופן טבעי במערכת העיכול.

5. מקל על מצבים נוספים של מערכת העיכול

כדי להקל על דיספפסיה תפקודית (functional dyspepsia), מצב שעלול לגרום להפרעות עיכול, נפיחות וכאבי בטן, שילוב של שמן מנטה יחד עם קימל מסייע מאוד.

שילוב זה נבחן ב- סקירה משנת 2019, שבה בחנו החוקרים את תוצאותיהם של מספר מחקרים שבדקו את הגישה הזו. החוקרים הגיעו למסקנה, שטיפול טבעי זה מסייע בהקלה על תסמיני הדיספפסיה התפקודית.

יתרונות שמן המנטה הניבו תוצאות טובות מפלצבו בהפחתת התדירות ומשך הזמן של התסמינים, בקרב ילדים ובני נוער עם בעיות המערכת העיכול. כפי שלמדו החוקרים ב- מחקר זה.

6. שמן מנטה משפר את הביצועים האתלטיים

מספר מחקרים נערכו כדי להבין יותר טוב את הקשר הקיים בין שמן מנטה, לביצועים אתלטיים.

ב- מחקרים אלה התגלה שכאשר מורחים אותו על העור הוא מרגיע כאבי שרירים, מקטין את עייפות השרירים ואף משחרר (מרפה) אותם. כל הפעולות הללו מקטינות את זמן ההתאוששות ובנוסף, הן גם משפרות את הביצועים האתלטיים הכלליים.

7. מנקה ותומך במערכת הנשימה

אנשים הסובלים מחסימות בסינוסים מגלים ששאיפת שמן מנטה, מנקה את דרכי האוויר ויוצרת הקלה על גירודים בגרון. ויתרון נוסף הוא, שהוא מסייע לגוף להוציא החוצה את הליחה תוך כדי שהוא מפחית את הגודש.

התחושה המקררת שיוצר המנתול מרגיעה את שרירי הסמפונות הנמצאים בקנה הנשימה, מה שיוצר הקלה ומשפר את הנשימה, גם בקרב אנשים הסובלים משיעול כרוני או זמני. כפי שהתגלה ב- מחקר משנת 2013.

פיזור השמן בעזרת דיפיוזר, שאיפתו ישירות מהבקבוקון או לאחר ערבוב עם מים רותחים ושילובו עם שמנים אתריים אחרים, כולן דרכים נהדרות שבעזרתן תוכלו להנות מיתרונותיו של שמן המנטה.

8. שמן מנטה משפר את בריאות הפה

כתב העת האירופאי לרפואת שיניים פרסם דוח מעבדה שבו ציינו החוקרים כיצד תכונותיו האנטי מיקרוביאליות של שמן מופלא זה, יעילות מאוד כנגד פתוגנים הנמצאים בפה כדוגמת:

 • אשריכיה קולי (Escherichia coli)
 • אנטרוקוקוס פקאליס (Enterococcus faecalis)
 • קנדידה אלביקנס (Candida albicans)
 • סטפילוקוקוס זהוב (Staphylococcus aureus)

תוצאות אלה מבהירות את הסיבות לכך שצמח הנענע משמש כבר למעלה מ-1,000 שנים, כמרענן נשימה טבעי ברפואות המסורתיות השונות.

שמן הפלא הזה מחסל חיידקים ובקטריות בפה ביעילות רבה, מה שמסייע בהפחתת התפתחותם של זיהומים וחורים בשיניים והתוצאה, פה ושיניים בריאים וחזקים יותר.

מומלץ לכם להיעזר באלמנטים המקררים ומשככי הכאבים של שמן המנטה, כתרופה טבעית להרגעה ולהקלה על כאבי שיניים וחניכיים.

9. מרחיק חרקים טבעי

בדומה לשמן אורן, עשב לימון, ציפורן וטימין התגלה ב- מחקר כי שמן מנטה הוא אחת מהתמציות היעילות ביותר, בכל הקשור להרחקת חרקים.

כלומר שאם אתם רוצים להרחיק נמלים, עכברים, עכבישים ומזיקים אחרים, ריסוס או מריחת שמן מנטה במקומות הרצויים מאפשרת דחיית חרקים טבעית, במקום שימוש בכימיקלים מזיקים.

ב- מחקר אחר למדו החוקרים שמריחת 0.1 מ"ל בלבד של שמן מנטה על הזרועות, מספקת הגנה מלאה של עד 150 דקות (2.5 שעות), מפני יתושות.

שאלות נפוצות

שמן אתרי מנטה משמש במגוון רחב של טיפולים, כולל ארומתרפיה, מריחה על העור, ובליעה. הוא ידוע בתכונותיו הנוגדות חמצון, אנטי דלקתיות ואנטי מיקרוביאליות, מה שמסייע בטיפול בכאבים, בעיות עור ונשימה, ובעיות עיכול.

לשמן מנטה סגולות בריאותיות רבות הכוללות: הקלה על כאבים, שיפור תפקוד מערכת העיכול, ניקוי רעלים, הרגעה של כאבי ראש, שיפור בריאות העור והשיער, וסיוע בנשימה על ידי ניקוי דרכי האוויר והפחתת גודש.

יש להשתמש בשמן מנטה בזהירות רבה במהלך ההריון ולהיוועץ ברופא. שימוש חיצוני בשמן מנטה מדולל עשוי להיות בטוח, אך מומלץ להימנע מבליעה ושימוש ישיר על העור ללא דילול מתאים.

שמן מנטה יעיל בהקלה על כאבי ראש ומיגרנות. ניתן למרוח טיפה שמן מנטה מדולל על המצח והעורף. מחקרים הראו ששימוש בשמן מנטה מפחית את הכאב ומשפר את התחושה הכללית.

שמן מנטה מתאים לשימוש על הפנים, אך יש לדלל אותו היטב. הוא מסייע בהמרצת זרימת הדם בעור, הפחתת גרד והרגעת העור. ניתן להוסיף מספר טיפות שמן לקרם לחות טבעי ולמרוח בעדינות.

שמן מנטה מתאים לשימוש בארומתרפיה להרגעה והמרצת המוח, במריחה על העור להקלה על כאבים וגירודים, ובבליעה להקל על בעיות עיכול ובחילות. יש לדלל אותו בשמן נשא או מים לפני השימוש ולהתייעץ עם רופא להבטחת בטיחות השימוש.

שמן מנטה סיני מופק ממינים שונים של נענע הגדלים בסין, ולעיתים יש לו הרכב שונה בהתאם לתנאי הגידול והמיצוי המקומיים. יש לבדוק את הרכב השמן לפני השימוש ולהתייעץ עם מומחה אם יש צורך.

ראו גם

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה