עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!

22 הסכנות של מחסור בשינה שיגרמו לכם לישון לפחות 7 שעות בכל לילה

כולנו יודעים שהשינה מטעינה מחדש את האנרגיות של גופנו ושמחסור בשינה משפיע על התפקוד היום יומי ועל הרעננות שלנו. אולם אלה הן הבעיות השטחיות והפשוטות הנובעות ממחסור בשינה.

זמן קריאה: 3 דקות
מחסור בשינה
שינוי גודל טקסט

ההשפעה המצטברת של מחסור בשינה עלולה להפוך להרסנית לבריאותנו. חלק מהמידע במאמר זה אולי יפתיע אתכם, אך הוא בהחלט יאיר את עיניכם בנוגע למספר דברים שאולי לא קישרתם להרגלי השינה שלכם.

1. מעלה את הסיכון להתפתחות סרטן

בעיקר את הסיכון להתפתחות סרטן השד וסרטן הפרוסטטה (הערמונית). למעשה, הקשר בין מחסור בשינה וסרטן נחקר בצורה כל כך מקיפה, עד שארגון הבריאות העולמי הגדיר את העבודה במשמרות כגורמת לסרטן.

Advertisements

2. עלייה במשקל

מעט מאוד אנשים יודעים, שמחסור בשינה אינו תורם לשמירה על משקל מאוזן. העייפות גורמת לאנשים להיות רעבים יותר וזה גורם לאנשים עם מחסור בשעות שינה, לאכול מאות קלוריות יותר, בכל יום.

3. מעלה את הסיכון לזיהומים

מחקרים חשפו שחלבונים המקדמים דלקות, נמצאים בכמויות גדולות בקרב אנשים הסובלים ממחסור בשעות שינה. הנטייה לדלקתיות בגוף, היא סכנה בפני עצמה שבכוחה לגרום למחלות רבות אחרות.

4. דיכאון

המחסור בשינה לא משפיע רק על הלך הרוח הגופני, אלא הוא משפיע גם על הלך הרוח הנפשי. אחת מתופעות הלוואי של המחסור בשינה, היא דיכאון. המצוקה הנפשית הנובעת משינה מועטה, מהווה קרקע פורייה להפרעות נפשיות שונות.

5. אובדן שליטה

השפעה פסיכולוגית נוספת של המחסור בשעות שינה, היא ירידה ביכולת לשלוט ברגשות. לאנשים שלא ישנים מספיק יש קושי רב לשלוט ברגשות שלהם, הם נוטים למצבי רוח קיצוניים יותר והם נוטים לבטא אותם בצורה בוטה יותר.

6. ירידה באינטליגנציה הרגשית

המחסור בשינה בא לידי ביטוי לא רק בנזק הרגשי האישי. אדם שלא ישן מספיק, מתקשה להתחבר ולהבין רגשות של אנשים אחרים כולל רגשות של משפחה, חברים ועמיתים לעבודה, מה שעשוי לגרום להשלכות חמורות.

Advertisements

7. היחלשות מערכת החיסון

ידוע זה מכבר שכאשר אתם חולים עליכם לנוח הרבה, כדי לאפשר למערכת החיסון שלכם לבצע את עבודתה כמו שצריך, אולם היכולת של מערכת החיסון היא רחוב דו סטרי.

זה אומר שאם מנוחה עוזרת להאיץ את תהליך ההחלמה, חוסר מנוחה פוגע ביכולת זו ומותיר את גופכם פגיע בפני מחלות.

8. מעלה את הסיכון להתפתחות סוכרת

מחקרים רבים הראו שמחסור בשינה מעלה את עמידות הגוף בפני אינסולין. המשמעות של השפעה זו היא העלאת הסיכון פי כמה, להתפתחות סוכרת מסוג 2.

9. נזק קבוע לעור שלכם

המחסור בשינה גורם לגופכם לשחרר עודפים מההורמון קורטיזול. אחת הפעולות של הורמון זה, היא פירוק הקולגן שבעור.

קולגן הוא החלבון ששומר על העור שלכם גמיש וחלק.

10. פסולת עצבית (נוירונית)

מחקר חדש יצר ויכוח בין חוקרים, בנוגע לדרכים שבהן שינה עוזרת לגוף להוציא את הפסולת העצבית מהמוח.

11. ירידה בתוחלת החיים

הסטטיסטיקות בנושא זה ברורות מאוד, אנשים הישנים פחות מ-6 שעות בכל לילה, בעלי סיכון המוכפל ב-4, למוות ב-10 השנים הקרובות, בניגוד לאנשים שישנים 6 שעות ויותר בלילה.

12. מחלות לב

מתח ולחץ הנגרמים בשל מחסור בשינה, גורמים לגוף לשחרר הורמונים היכולים לגרום להתקף לב. למעשה, אנשים הישנים פחות מ-6 שעות בכל לילה, מעלים את הסיכון שלהם למוות ב-48%, כתוצאה מסיבוכים בלב בשלב מאוחר יותר בחייהם.

13. נזק ליכולת השיפוט

המחסור בשינה פועל כמו סם או אלכוהול במקרה זה. מצב של עייפות פוגע בצורה משמעותית ביכולת השיפוט העצמית, מה שאומר שהוא גורם לנו לחשוב שהכל בסדר עם התפקוד שלנו, גורם להטעיה של המוח ומונע ממנו לאתר בעיות שיפוטיות.

14. עלייה בלחץ הדם

סיכון נוסף המקושר עם כימיקלים והורמונים המשתחררים במצב של מחסור בשינה, הוא לחץ דם גבוה. מחקר אמריקאי גילה שבקרב אנשים עם מחסור בשינה, הסיכון לפתח לחץ דם גבוה גדול פי-3.5, בניגוד לאנשים הישנים מספיק שעות בכל לילה.

15. פעימות לב לא סדירות

בעיה נוספת הנוצרת בשל מחסור בשינה, היא פעימות לב לא סדירות. בעיה רפואית זו היא התוצאה של הפרעה בפעולת הלב או הפרעה במערכת ההולכה החשמלית והיא עלולה להיות מסכנת חיים.

16. שבץ מוחי

מחקרים שונים הראו שמחסור משמעותי בשעות שינה יכול לגרום לשבץ. מחקר שבוצע בצבא ארה"ב לדוגמה, גילה שמחסור בשינה פוגע ב-700 גנים שונים, האחראים על מערכות מורכבות בגוף ואחת הסכנות כתוצאה מפגיעות אלה, היא שבץ.

17. גוף חלש

הורמוני גדילה מסוימים משתחררים במהלך שינה עמוקה. כימיקלים אלה מאפשרים לתאים ולרקמות של הגוף להתחדש, להעלות את מסת השרירים ולחזק את העור. המחסור בשינה פוגע בכל אחד מהתהליכים החיוניים האלה.

18. הרס העצמות

גם העצמות נבנות ומתחדשות במהלך השינה, לכן מחסור בשינה עלול לגרום לנזק משמעותי לעצמות ולצפיפות העצם.

19. הגברת הכאב הכרוני

אנשים רבים סובלים מכאב כרוני בחלקים מסוימים בגופם. אחת מתופעות הלוואי הנוספות של מחסור בשינה, היא הגברת הכאב הזה.

20. התדרדרות היכולת המנטאלית (שכלית)

פגיעה בכוחו של הגוף כתוצאה ממחסור בשעות שינה, בא לידי ביטוי גם ברמה המנטאלית.

במילים אחרות, לא רק שהמחסור בשינה פוגע ביכולת שלכם להתמודד עם לחץ, המחסור בשינה גורם לאנשים לבצע ביצועים גרועים תחת לחץ, גורם להם להיכנס לבהלה, להיחפז, לעשות החלטות שגויות ואף לקפוא בזמנים מכריעים.

כמובן שכל אלה, גורמים לפגיעה משמעותית ביכולת היצירתית של האדם.

21. סכנת מוות

ברמות מסוימות, המחסור בשינה יכול להיות מסוכן בזמן נהיגה, יותר מאשר שתיית כמות קטנה של אלכוהול. אחת הבעיות במצב של מחסור בשינה, היא שהמוח משכנע את הגוף שהוא בסדר.

מה שגורם לנהגים עייפים רבים, להאמין שהם מסוגלים להמשיך לנהוג. כמובן שהתוצאות קטלניות.

22. פגיעה בזיכרון ומחלת ה- אלצהיימר

השינה מתרחשת במעגלים ובמהלך הזמן הזה, מתרחש התהליך של יישום הזיכרונות שלנו במוח.

מחזורי שינה פגועים מפריעים לזיכרון לטווח הקצר שלכם, החלק הזה של המוח שאחראי על עיבוד המידע ועל התגובה בטווח המיידי, כמו כן נוצר שיבוש בזיכרון לטווח הארוך, שאחראי על השימור והאחסון של החוויות שלכם.

התוצאות הן פגיעה ביכולת הלימוד שלכם והרס של תאי המוח, מה שיכול בסופו של דבר לגרום להתפתחות מחלת האלצהיימר.

אז, בפעם הבאה שאתם חושבים למשוך עוד כמה שעות אל תוך הלילה, תעשו לעצמכם טובה ותלכו לישון. שינה זו תשפר את איכות חייכם בטווח המיידי ותשמור על בריאותכם הנפשית והגופנית בטווח הארוך.

Advertisements
אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!


Advertisements

לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה