ל-ליזין חומצת האמינו שמחסלת הרפס בשפתיים ועוד…

ל-ליזין (L-lysine) היא חומצת אמינו חיונית מאוד, שהפכה להיות מוכרת מאוד במהלך השנים האחרונות, בשל יתרונותיה הבריאותיים המדהימים.

זמן קריאה: 5 דקות
אילוסטרציה: (shutterstock)
ל-ליזין חומצת האמינו שמחסלת הרפס בשפתיים ועוד…
שינוי גודל טקסט

חומצת האמינו ל-ליזין נוצרת באופן טבעי במזונות מהחי שעשירים בפרוטאין כמו בשר אדום, דגים, ביצים ומוצרי חלב.

חומצה חיונית זו קיימת גם במזונות מהצומח כגון סויה שלא עברה הנדסה גנטית, אגוזים מכל הסוגים וקטניות, בדגנים ובירקות יש מעט מאוד ליזין ביחס למזונות הנ"ל מהצומח.

יותר ויותר אנשים ברחבי העולם נעזרים בתוסף התזונה ליזין, מכיוון שחלק מתפקידו לשמור על מערכת החיסון בריאה, הוא מרפא פצעים קרים, מפחית את רמות הכולסטרול, הוא עוזר להתמודד עם מתחים, משפר את הביצועים האתלטיים ושומר על בריאות השיער.

הגוף אינו יכול לייצר ליזין בעצמו, לכן הדרך היחידה שגופכם יקבל את כמות חומצת האמינו החשובה כל כך שהוא זקוק לה, היא באמצעות התזונה.

לקיחת תוסף תזונה טבעי של ל-ליזין (l-lysine) היא בטוחה לחלוטין וכמו כל דבר אחר, לצריכת יתר יש השלכות והליזין משפיע על מערכת העיכול. חלק מהתופעות השליליות במקרה של צריכת יתר הן כאבי בטן, שלשולים ובחילות.

מה זה ל-ליזין (L-lysine)

ל-ליזין היא אחת מ-9 חומצות האמינו החיוניות שהגוף זקוק להן לגדילה, לתיקון רקמות ולתפקודי גוף נוספים. חומצת אמינו חיונית כמו ליזין צריכה להגיע מהמזון או מתוספי תזונה טבעיים, על מנת לספק לגוף מספיק חלבון ואנרגיה.

המינון היומי המומלץ של ליזין

המינון המומלץ של ליזין נע בין 1 עד 3 גרם ליום, למבוגרים. מינון גבוה יותר, מתאים למצבים של התפרצויות הרפס סימפלקס.

מזונות המכילים ליזין

אתם יכולים לקבל מספיק ליזין בהתאם לצורך היומי של גופכם מהתזונה שלכם. חלק מהמזונות הם מוצרי חלב ובשר וחלקם טבעיים.

  • סויה (שלא עברה הנדסה גנטית)
  • אגוזים מכל הסוגים
  • קטניות
  • דגנים וירקות גם מכילים ליזין אך בכמות קטנה יותר
  • עוף
  • הודו
  • דגים כולל טונה ובקלה
  • בשר אדום
  • בשר חזיר

יתרונותיו הבריאותיים של ל-ליזין (L-lysine)

1. ל-ליזין לפצעים קרים

ליזין הוא אחד מתוספי המזון הטובים ביותר לטיפול בפצעים קרים (שלפוחיות חום). פצעים קרים נגרמים בשל וירוס ההרפס סימפלקס מסוג 1 (HSV-1), וירוס זה גורם לקבוצות של שלפוחיות קטנות כואבות סביב הפה.

שלפוחיות אלה מלאות בנוזלים שלאחר מכן מתנקזים ונוצר גלד מעל. מחקר שפורסם בכתב העת 'סקירה של הרפואה האלטרנטיבית' גילה שליזין עוזר לרפא את וירוס ה- HSV-1 ולטפל בפצעים הקרים בדרך טבעית.

המחקר הראה שתוך 3 ימים, ל-ליזין ריפא לחלוטין את התסמינים של הפצעים הקרים אצל 40% מהמשתתפים. אצל קרוב ל-90% מהמשתתפים תוך 6 ימים הפצעים הקרים נעלמו.

אתם יכולים להשתמש גם בקרם ליזין כדי לטפל בפצעים הקרים וכדי לגרום לתסמינים לעבור מהר יותר.

2. ל-ליזין לטיפול בזיהומי וירוס הרפס שונים

תוספי מזון של ליזין (L-lysine) יעילים מאוד בטיפול בהתפרצויות של וירוס ההרפס ולא רק בפצעים קרים. ההרפס יכול גם להשפיע על האזור של איברי הרבייה ולגרום לשלפוחיות, לכאבי שרירים ולתחושת צריבה בעת מתן שתן.

האגודה הבריטית לכימותרפיה אנטי- מיקרוביאלית פרסמה תוצאות של מחקר המראה, שתוספי מזון של ליזין עוזרים לרפא זיהומי הרפס שונים. ביניהם הפצע שמתרחש בגלל הרפס בשפתיים.

במהלך המחקר הם נתנו למשתתפים שסבלו מהרפס באזור איברי הרבייה, שלפוחיות חום ופצעים מוגלתיים, מנה של 1 גרם ליזין ליום. הם גילו שהליזין עוזר להיפטר משלפוחיות ההרפס תוך 5 ימים בלבד.

מנהלי המחקר תיארו את הליזין כ- "טיפול יעיל לזיהום הרפס". תזונה עשירה בליזין ולקיחת תוסף מזון ליזין של 1 גרם כל יום, עוזרת למנוע את ההתפרצויות של זיהום ההרפס הויראלי (נגיפי).

3. ליזין לטיפול ב- שלבקת חוגרת

שלבקת חוגרת – shingles- הרפס זוסטר- זיהום ויראלי שהוא בן משפחה של ההרפס, המתקיף את הסיבים של העצבים וגם את העור וגורם לפריחה חמורה.

ל-ליזין גם עוזר לטפל ולמנוע שלבקת חוגרת. מצב כואב זה של העור נגרם בשל נגיף וירוס הזוסטר שהוא קרוב משפחה של וירוס ההרפס. שלבקת חוגרת גורמת לפריחה כואבת על העור יחד עם שלפוחיות מגרדות.

הליזין עוזר לתאים הפגועים לתקן את עצמם וכך עוזר לטפל בתסמינים של השלבקת החוגרת (הרפס זוסטר). היעילות של הליזין לטיפול בהרפס זוסטר התגלתה במחקר שנערך בשנת 2016.

החוקרים גילו שהליזין מתקבץ במקומות שבהם ישנם תאים פגועים ועוזר להם לתקן עצמם ושהליזין גם עוזר למנוע את התפשטות הווירוס ברחבי הגוף.

בנוסף ללקיחת תוסף מזון של ל-ליזין, אתם גם יכולים להקל על התסמינים של השלבקת החוגרת בעזרת דבש מנוקה או דבש תלתן בעת ההתפרצות שלה.

4. ל-ליזין משפר את הביצועים האתלטיים

כאשר לוקחים את תוסף התזונה ל-ליזין יחד עם חומצת האמינו ל-ארגינין (L-arginine- הכרחית לחילוף החומרים בשרירי הגוף), הליזין עוזר לשפר את הביצועים האתלטיים.

ספורטאים וחובבי כושר רבים לוקחים את תוספי המזון ל-ליזין ו- ל-ארגינין יחד, כדי להגביר את הורמוני הגדילה שעוזרים לשרירים להתאושש מהר יותר בזמן האימון.

על פי אוניברסיטת מרילנד ארה"ב, הסיבה ש- ל-ליזין (L-lysine) עוזר לספורטאים לשפר את הביצועים האתלטיים שלהם, היא מפני שהליזין עוזר להמיר חומצות שומן לאנרגיה ומכיוון שהוא חומצת אמינו חיונית לגדילה בריאה.

כתב העת 'המחקר הרפואי הנוכחי וחוות דעת' גילה שבעזרת נטילת 1,200 מיליגרם של ליזין ו-1,200 מיליגרם של ל-ארגינין יחד, גדילתם של הורמוני הגדילה אצל בני אדם צמחה פי-8.

5. מטפל באקנה

תוסף מזון של ל-ליזין עוזר להפחית את החומרה ואת התדירות של התפרצויות האקנה. אמנם אף מחקר עדיין לא קישר במישרין בין חומצת האמינו ליזין לאקנה, אך רבים מהסובלים מאקנה מצאו אותה יעילה מאוד.

הסיבה שהל-ליזין עוזר לאנשים מסוימים לטפל באקנה, היא מכיוון שהליזין עוזר לעור לתקן את עצמו. לדוגמה, אוניברסיטת מרילנד אומרת שיש לליזין תפקיד חשוב ביצירת קולגן.

קולגן חיוני לעורכם היות והוא שומר עליו גמיש ומגן עליו מפני נזקים.

6. ליזין נגד נשירת שיער

תוודאו שאתם צורכים מספיק ליזין בתזונה שלכם, כדרך טבעית לעזור להפחית את נשירת השיער. שיער בריא זקוק לכמות המתאימה של חומצות אמינו כדי לצמוח ולהיות חזק.

למעשה, מחסור בליזין קושר לנשירת שיער אצל נשים. כתב העת 'דרמטלוגיה קלינית וניסויית' גילה שנשים עם רמות נמוכות של ליזין סובלות מנשירת שיער.

המחקר הראה שנטילת תוספי מזון של ל-ליזין וברזל יחד, עוזרת למנוע ולבטל את ההשפעות של דילול שיער ונשירת שיער. ישנם תוספי מזון נוספים שיכולים לעזור להילחם בנשירת ודילול שיער.

חלק מתוספי מזון אלה הם ביוטין, ויטמין D ודקל ננסי. אתם גם יכולים להיעזר בשמנים הטבעיים הבאים, כדי לעודד את צמיחת השיער כגון השמנים הארומתיים האלה- שמן מנטה, שמן רוזמרין, שמן קיק ומיץ בצל.

7. ל-ליזין עוזר להפחית חרדות ומתחים

מתחים וחרדות משפיעים עלינו בצורה שלילית. למרות שלא תמיד אנו יכולים להוציא מחיינו את מה שגורם לנו למתחים, תוספי תזונה רבים מצמחי מרפא, עוזרים לנו להתמודד טוב יותר עם המצבים.

מחקר מיפן גילה ששילוב של ל-ליזין עם חומצת האמינו ל-ארגינין, יעיל מאוד בהפחתת רמות הלחצים אצל בני אדם בריאים. המשתתפים קיבלו 2,600 מיליגרם ליום, של ליזין ול-ארגינין.

לאחר שבוע אחד, רמות הלחץ ורגשות החרדה של המשתתפים הופחתו בצורה משמעותית. מחקרים נוספים גילו שתוספי מזון של ליזין, עוזרים להגביר את היעילות של תרופות נוגדות דיכאון כמו דיאזפאם.

8. מפחית כולסטרול

נטילת ליזין יחד עם מרכיבים טבעיים נוספים, עוזרת להפחית את רמות הכולסטרול בדמכם בצורה טבעית. כתב העת של 'רפואה אורתומולקולרית' דיווח על מקרה שבו אדם עם רמות גבוהות של כולסטרול, טופל בעזרת תוסף המזון ל-ליזין.

כאשר ה- ל-ליזין שולב יחד עם תוספי מזון של שום, הייתה ירידה של 25 נקודות ברמות הכולסטרול. הרופא אמר שהליזין עוזר למנוע  הצטברות של כולסטרול בכלי הדם.

תזונה עשירה בליזין או נטילת תוסף מזון של ליזין (L-lysine) יחד עם סיבי תזונה טבעיים, היא דרך נהדרת להפחית את רמות הכולסטרול ולמניעת התפתחותן של מחלות לב.

9. מפחית את התסמינים של סוכרת מסוג 2

דרך נוספת שבה יכול הליזין לשפר את בריאותכם, היא על ידי כך שהוא יכול למנוע את התסמינים המשויכים לסוכרת מסוג 2.

לליזין יש השפעה חיובית על רמות הסוכר בדם; והוא פועל יחד עם אנזימים אחרים המונעים יחדיו את התגובות המזיקות כגון גליקציה, בתוך הדם.

מחקר שפורסם בכתב העת 'אקטה איראניקה מדיקה' גילה ש- ל-ליזין מונע גליקציה (glycation- תהליך שבו מולקולת הגלוקוז נקשרת למבנה חלבוני וכך נפגע תפקודו של ההמוגלובין).

החוקרים הגיעו למסקנה ש- ל-ליזין הוא "תוסף טיפולי יעיל לסוכרת מסוג 2 ושהוא מפחית את הסיכון לזיהום אצל מטופלים אלה".

10. ל-ליזין עוזר למנוע אלצהיימר

ישנם מספר מחקרים מוקדמים המרמזים על כך ש- ל-ליזין (L-lysine) יכול לעזור למנוע את התפתחות מחלת הדמנציה והאלצהיימר.

חוקרים גילו שנגיף ההרפס סימפלקס (HSV-1 virus), קשור לדמנציה. זה יכול להיות אחד מגורמי הסיוע לטיפול במחלת האלצהיימר.

נכון לעכשיו, לא בוצעו מספיק מחקרים קליניים כדי להוכיח קשר ודאי בין תוספי תזונה של ל-ליזין ומניעת מחלת האלצהיימר. אך למרות זאת, החוקרים סיכמו את המחקר שלהם במשפט הזה "מינונים מספקים של ל-ליזין יכולים למנוע את ההתפתחות של מחלת האלצהיימר".

על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד בארה"ב, ל-ליזין (L-lysine) יכול גם להגביר את ספיגת הסידן, לכן היו זהירים כאשר אתם צורכים כמויות גבוהות של סידן במקביל לתוסף תזונה של ליזין.

בנוסף לכך, מינונים מוגזמים עלולים לגרום לאבנים בכיס המרה. אם יש לכם בעיות בכבד ובכליות, או אם אתן בהיריון או שאתם נוטלים תרופות, תתייעצו עם הרופא המטפל שלכם לפני שאתם מתחילים לקחת תוסף תזונה ליזין.


את ה- ל-ליזין ניתן לרכוש בלינק המצורף

לקניה


 

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה