זה מה שקורה לגוף שלכם כשאתם לא אוכלים פירות וירקות

פירות וירקות, הם המרכיב העיקרי והחשוב ביותר בתזונה שלנו, המספק לגופנו את כל הויטמינים, המינרלים, החלבונים והסיבים התזונתיים שהוא זקוק להם. צריכה נמוכה או אי צריכה של פירות וירקות, פוגעת בגופכם בדרכים שלא העליתם על דעתכם.

זמן קריאה: 5 דקות
אילוסטרציה: (shutterstock)
זה מה שקורה לגוף שלכם כשאתם לא אוכלים פירות וירקות
שינוי גודל טקסט

קערה של דגני בוקר, כריך עם פסטרמה וצ'יפס לארוחת הצהריים, מנה של פסטה או אורז ועוף לארוחת ערב, הפכו להיות הארוחות הסטנדרטיות של מרבית האנשים ברחבי העולם המערבי.

אולם כאשר אתם מסתמכים בעיקר על חלבונים, מזונות ארוזים ודגנים מעובדים כדי למלא את הארוחות שלכם, עם מעט מאוד (או בכלל ללא) פירות וירקות לצד המנות, אתם גורמים לגופכם נזק מפחיד.

למרות העובדה שחצי מהצלחת שלכם צריכה להיות עמוסה בירקות, אנשים רבים אינם מתייחסים לכמות המומלצת ואף אינם מתקרבים לכמות המומלצת, מה שיוצר בעיה גדולה מאוד לגופכם.

לא רק שהפירות והירקות טעימים, אין ספור מחקרים הגיעו לאותה מסקנה, שאכילת פירות וירקות מכל הצבעים מסייעת בירידה במשקל, שומרת על הבריאות שלכם תקינה ומונעת ועוזרת לגופכם להחלים ממחלות.

חלקכם אולי יופתעו וחלקכם פתאום יחברו את הנקודות ויבינו, מה גורם להם להיות חולים ברוב חודשי השנה, מה גורם להם להיות תשושים, חסרי אנרגיה, במצב רוח גרוע ועוד.

1. אתם רגזניים

"אם אתם מדלגים על פירות, מפחיתים בפחמימות ומתמקדים בעיקר באכילת חלבונים, ישנו סיכוי גבוה מאוד שתהפכו להיות עצבניים ויהיה לכם קשה להיות מרוכזים".

אומר שרז מיטצי דולן, RD, כותב הספר 'תזונת הפינטרסט: כיצד צוות התזונאים מצמיד את הדרך הרזה שלך למען קנזס סיטי רויאלס' (How to Pin Your Way Thin and team nutritionist for the Kansas City Royals).

"המוח שלנו תלוי בסוכר והוא זקוק לפחמימות בריאות כדי להיות במיטבו", מוסיף דולן.

2. יש לכם חוסר אדיר של סיבים תזונתיים

"בלי פירות וירקות בתזונה שלכם, אתם לא מקבלים מספיק מהסיבים התזונתיים שגופכם זקוק להם", אומרת ארין פלינסקי ווייד, RD, CDE, כותבת הספר 'דיאטת השומן בבטן לאידיוטים'.

הסיבים מסייעים לווסת את התיאבון ואת רמות הסוכר בדם, להפחית את הכולסטרול והם שומרים על בריאות ותקינות מערכת העיכול שלכם.

"כאשר יש לכם מחסור בסיבים תזונתיים, עולה הסיכון שלכם להשמנת יתר, למחלות לב ואפילו לסוגים מסוימים של סרטן", מוסיפה ארין.

3. מערכת העיכול שלכם מתקשה לתפקד

"למערכת העיכול שלכם יהיה קשה מאוד לתפקד בלי כמות הולמת של סיבים תזונתיים", אומרת ג'וליאנה הבר, תזונאית על בסיס צמחים וכותבת הספר 'תזונת הטבעונים והמדריך השלם לאידיוט לתזונה מבוססת צמחים".

"הפירות והירקות מכילים מגוון של סיבים תזונתיים שונים המגדילים את זמן המעבר, מסייעים בסילוק הרעלים והמשפרים את תפקודה של מערכת החיסון".

שימו לב: מיצים של פירות וירקות טריים הם דבר נהדר

אך עליכם לזכור שהסיבים התזונתיים מופרדים מהמיץ בתהליך הוצאתו, אז אל תסתמכו על מיצים, תכינו לעצמכם שייקים טעימים, אם אתם מעדיפים לשתות את הפירות והירקות שלכם.

4. אתם סובלים מעצירות לעתים קרובות

"בלי הסיבים התזונתיים מהפירות והירקות העוזרים לגוף לדחוף את האוכל במערכת העיכול, יש סיכוי גבוה מאוד שהפסולת תתיישב במעיים שלכם ותגרום לכם לחוסר נוחות", אומרות ליסי לקטוס ותמי לקטוס שימס, תאומות התזונה.

אשר כתבו יחד את הספר 'תזונה של תאומים, ריפוי צמחי'. "בנוסף לכך, הפירות והירקות עשירים בנוזלים, החיוניים לדחיפת הפסולת החוצה מהמערכת.

"הפירות והירקות חשובים במיוחד מכיון שאנשים רבים מתייבשים ואכילת המזונות האלה העשירים בנוזלים, עוזרת למנוע עצירות", מוסיפות תאומות התזונה.

5. אתם מפספסים את ויטמין A

פירות וירקות הם המקור העיקרי ל- ויטמין A הנמצא בעיקר ב-בטטה, גזר, דלעת וכדומה ול- ויטמין C הנמצא בכל הפירות והירקות הטריים וביניהם פפאיה, פלפלים אדומים – גמבה, תותים, תפוז, אשכולית ועוד.

"שני החומרים המזינים הללו הם נוגדי חמצון", מסבירה ריבקה לואיס, RD, תזונאית הבית של 'שלום טרי'. "נוגדי החמצון האלה הם אלה שמתקנים את הנזקים שאנו עושים לגופנו על בסיס יומי.

"לדוגמה, מחסור בויטמין A יגרום בסופו של דבר לעיוורון לילה ולעור יבש", מוסיפה ריבקה.

6. גופכם משתוקק לויטמין K

אתם אולי לא כל כך מכירים אותו, אך ויטמין K הוא המפתח לשמירה על בריאותכם תקינה. "ויטמין K הכרחי להתקרשות הדם ולחילוף החומרים של העצמות" אומרת הבר.

חילוף חומרים של העצמות – bone metabolism – תהליך המתרחש לאורך כל החיים, שבו רקמת עצם בוגרת מוסרת מהשלד ורקמת עצם חדשה נוצרת. תהליך זה גם שולט על העיצוב מחדש או על ההחלפה במקרים שלאחר פגיעות ושברים בעצמות.

"המקורות הטובים ביותר של ויטמין K הם ירקות בעלי עלים ירוקים כהים. מלבד ויטמין K החיוני, הירקות עם העלים הירוקים הכהים גם גדושים באלפי תרכובות המגינות על והתומכות בבריאות שלכם", מוסיפה הבר.

7. אתם מגזימים בצריכת הקלוריות

אכילת פירות וירקות היא המפתח להפחתת צריכת הקלוריות. "אכילת פירות וירקות מקזזת את צריכת הקלוריות שלכם", מסביר פלינסקי ווייד.

"פירות וירקות עשירים מאוד בסיבים תזונתיים, הם בעלי נפח גבוה אך הם מכילים מעט מאוד קלוריות. בלי פירות וירקות בתזונה שלכם, אתם בוודאי צורכים מזונות בעלי נפח קטן אך עם הרבה קלוריות,

"מה שגורם לתחושה נמוכה של שובע או לצריכת יתר של סך כל הקלוריות. ככל שאתם אוכלים יותר פירות וירקות, כך הסיכוי שלכם למשקל גוף בריא ולהיקף מותניים קטן יותר, עולה", מוסיף ווייד.

8. גופכם מתגעגע לויטמין C

"מחסור ממושך בויטמין C גורם בסופו של דבר לחולשה, לנרגנות ולעייפות", מסבירה לואיס. "בתרחיש הגרוע ביותר, מחסור בויטמין C גורם לצפדינה, הגורמת לחניכיים נפוחות ומדממות, לנפיחות בגוף ולחוסר יכולת לרפא פצעים", מדגישה לואיס.

9. אתם מסכנים את מערכת החיסון שלכם

"אם אתם מדלגים על פירות וירקות אתם מפספסים גם את כל ה- פיטונוטריאנטים, שהם חומרים טבעיים חיוניים הנמצאים במזונות מהצומח, השומרים על מערכת החיסון שלכם חזקה", מסביר דולן.

"הפירות והירקות גם מספקים לגופכם את נוגדי חמצון המסייעים לשמירה על עורכם בריא והעוזרים לטפל ולמנוע דלקות בגוף", מוסיף דולן.

10. הסיכוי שלכם לחלות עולה

"הפירות והירקות מכילים תרכובות המתקנות את הנזקים בגופנו", מסבירה לואיס. "ה- פיטוכימיקלים האלה חזקים במיוחד וחלקם אף חזקים פי 50-100 יותר, מויטמין C.

אז כאשר אתם לא צורכים מספיק פירות וירקות, אתם מטילים עומס גדול על מערכת החיסון שלכם וזה גורם לכך שאתם חולים לעתים קרובות יותר", מוסיפה לואיס.

11. הבטן שלכם מתנפחת

זו האמת חברים. "הודות למחסור בסיבים תזונתיים, הפסולת צפויה לשבת בבטן שלכם לתקופות זמן ממושכות, תוך כדי שהיא גורמת לבליטה ולחוסר נוחות", מתארות תאומות התזונה.

"כאשר הפסולת אינה נדחפת ביעילות אל מחוץ למעיים, אתם גם תחוו עודף גזים. בנוסף לכך, פירות וירקות מצוידים באשלגן ומים אשר מטבעם מנטרלים את הנפיחות הנוצרת מצריכת יתר של מלח", מוסיפות התאומות ומסבירות.

12. אתם לא שמחים כפי שאתם צריכים להיות

"מחקר חדש הראה שאנשים שאוכלים פירות וירקות הם אנשים שמחים יותר", אומר דולן. "במחקר, ככל שנאכלו יותר פירות וירקות, כך הייתה עלייה גדולה יותר באושר.

"החוקרים עדיין לא יודעים בדיוק כיצד, אך ההשערה היא שלנוגדי החמצון יש תפקיד פעיל בתחושת האופטימיות. אכילת אבטיח טרי או אפרסק עסיסי באמת גורמת לי לחייך", מסביר ומשתף דולן.

13. הגוף שלכם משתוקק לאשלגן

הגוף שלכם עושה כל כך הרבה למענכם, אז מדוע לא להשיב לו טובה ? "פירות וירקות הם גם מקור עשיר מאוד לאשלגן (תרד, בננות, אבוקדו ועוד) שהוא חומר מזין החיוני מאוד לתפקודם התקין של השרירים והעצבים, שלא להזכיר את איזון הנוזלים של הגוף".

"מחסור באשלגן גורם לבסוף להיחלשות השרירים, לחוסר תחושה, להתנפחות ולעצירות", מוסיפה לואיס.

14. אתם מפספסים חומרים מזינים חיוניים שאין אותם במקום אחר

לצערנו, צריכת תוספי תזונה בלבד אינה מספיקה. "פירות וירקות מצוידים בויטמינים המחזקים את מערכת החיסון, בחומרים נוגדי דלקות ובפיטונוטריאנטים.

"בזמן שחלק מהמגינים האלה יכולים להימצא במזונות צמחיים אחרים, ההתרחשות הטבעית של שילוב מחזקי הבריאות של הפיטונוטריאנטים שיש בכל פרי וירק, בלתי ניתנת להחלפה", מסבירות תאומות התזונה.

"המשמעות היא, שלא ניתן למצוא את זה במזונות אחרים ולא באופן מבודד בתוספי מזון של ויטמינים ומינרלים מעשי ידי אדם. אם אתם רוצים להיות בריאים, עליכם לאכול פירות וירקות", מדגישות תאומות התזונה.

15. אתם מרגישים לא בנוח וכבדים

ההרגשה המוזנחת, האנרגיה הנמוכה ותחושת חוסר הבהירות, לא צריכות להפוך להיות הרגל אצלכם.

"הדרך הטובה ביותר להרגיש קלילים, היא לאכול מזונות קלים המעלים את רמות האנרגיה, מחזקים את מערכת החיסון והמונעים מחלות", מבארות תאומות התזונה.

"בלי פירות וירקות, נותר לכם לאכול מזונות כבדים, שרבים מהם עתירי שומן (לא טבעי) שגורמים לכם לחוש אטיים, מכיוון שהשומן מתעכל לאט. המזונות השמנים גורמים לתחושת כבדות בבטן ולכן הם מכבידים עליכם".

השורה התחתונה- ללא כמות מספקת של פירות וירקות, כל דבר החל מתפקודי הגוף ועד לבוהק של העור שלכם ולהרגשה הגופנית שלכם, יכולים כולם לסבול.

כעת, לאחר שאתם יודעים בדיוק מה קורה לגוף שלכם כאשר אתם מחסירים ממנו פירות וירקות, תקפידו לאכול כל יום 8 מנות של פירות וירקות טריים, בנוסף למבושלים.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה