תות שדה, 14 יתרונות הבריאות העיקריים

תות שדה הוא הרבה יותר מאשר פרי טעים וקטן, שניתן להוסיף אותו לקינוחים ולהכין ממנו ריבות. תות שדה שופע ביתרונות בריאותיים לכל איברי גופכם.

זמן קריאה: 6 דקות
תות שדה, 14 יתרונות הבריאות העיקריים
שינוי גודל טקסט

תות שדה שופע מטבעו בנוגדי חמצון עוצמתיים, שמסייעים לגופכם לשפר ולחזק את בריאותו ואת תפקודיו.

מה הוא בדיוק תות שדה?

תות שדה או בשמו המדעי פרגריה (Fragaria), הוא פרי מתוק וקטן בצורת לב שאהוב מאוד ברחבי העולם הודות לטעמו הנפלא וליתרונותיו הבריאותיים.

הוא יליד של אזורים רבים ברחבי העולם, הוא משתייך למשפחת הוורדיים (rose) ויש לו ניחוח ייחודי. למרות שהוא נקרא באנגלית strawberry (סטרוברי), הוא אינו משתייך למשפחת גרגרי היער מהבחינה הבוטנית.

תות השדה הוא פרי שאינו נוצר משחלות הצמח, לכן הוא מוגדר כמקבץ נלווה. אולם כל אחד מהזרעים שיש על פרי התות, כן נישא משחלות הצמח. את עלי התות גם ניתן לאכול, טריים או מבושלים ואף ניתן להכין מהם תה עשיר בנוגדי חמצון.

תות שדה הוא פרי עונתי שגדל על שיח וישנם 3 סוגים של תותים:

 • תותים שגדלים בחודש יוני
 • תותי שדה תמידיים שגדלים לאורך כל השנה
 • תותים שגדלים במשך כל הקיץ, עד שמתחיל הקור של החורף

תות שדה ערכים תזונתיים

תות השדה שופע בוויטמינים ומינרלים מטבעו  וביניהם כלולים:

 • ויטמין C
 • ויטמין K
 • פולאט (חומצה פולית בתצורתה הטבעית)
 • אשלגן
 • מנגן
 • מגנזיום ועוד…

הם דלי קלוריות, שופעים בסיבים תזונתיים והם עשירים מאוד בנוגדי חמצון וב- פוליפנולים.

יתרונות הבריאות העיקריים של תות שדה

1. משפרים את פעילות הלב

התותים מכילים מטבעם רמות גבוהות של נוגדי חמצון, שמגינים על בריאות הלב שלכם.

בין נוגדי החמצון הללו כלולים- חומצה אלגית ופלבונואידים כדוגמת:

 • אנטוציאנינים (anthocyanin)
 • קטכינים (catechin)
 • קוורצטין (quercetin)
 • קמפרול (kaempferol) ועוד

ב← מחקר שנערך באוניברסיטת אילינוי ארה"ב, ע"י סנדרה מ. האנום. גילו החוקרים שהתרכובות הפנוליות הטבעיות, מפחיתות את הסיכון להתפתחותן של מחלות לב וכלי דם.

על ידי דיכוי היווצרותו של הכולסטרול בכלל ושל כולסטרול ה-LDL בפרט. ב ← מחקר נוסף שנערך בביה"ס לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. גילו החוקרים שנשים צעירות ונשים בגיל העמידה, שאכלו לפחות 3 פעמים בשבוע תות שדה או גרגרי יער. הפחיתו את הסיכון שלהן ללקות בהתקף לב, ב-34%.

הרמות הגבוהות הטבעיות של האנטוציאנינים שמכיל תות השדה, מרגיעות את כלי הדם, מאזנות את לחץ הדם ומונעות בעיות בכלי הדם והלב.

בנוסף, הרמות הגבוהות של הסיבים התזונתיים, ויטמין C ופולאט שמכילים תותי השדה יוצרים שלישייה בריאותית אידיאלית לשמירה בריאות הלב שלכם.

ולא פחות חשוב הוא, שהשילוב הטבעי המופלא הנ"ל, מפחית את רמות הכולסטרול גם בעורקים וגם בשאר כלי הדם.

2. תות שדה מגביר את תפקודי המוח

תותי השדה שופעים ביודין, בויטמין C ובפיטוכימיקלים טבעיים, שמתפקידם לתחזק את התפקוד התקין של מערכת העצבים. אשלגן, שגם הוא נוכח בשפע בתות השדה, אחראי על הגברת זרימת הדם למוח וכך הוא משפר את התפקודים הקוגנטיביים.

ב ← מחקר שנערך באוניברסיטת הרווארד. למדו החוקרים שצריכה גבוהה של פלבונואידים, בעיקר מגרגרי יער ומתות שדה. מפחיתה משמעותית את ההתדרדרות הקוגניטיבית, בקרב אנשים מבוגרים.

3. מגן על העור שלכם

תות שדה מגן על העור שלכם מפני זיהומים ומפני נזקי האולטרה ויולט (על סגול-UV). ב← מחקר שנערך באיטליה בשנת 2017, גילו החוקרים שתכשירים קוסמטיים מבוססי תות שדה.

מגינים על העור מפני נזקים אפשריים, של קרני האולטרה ויולט. מריחת מסיכות של תות שדה על בסיס קבוע, שומרות על עורכם נקי ורענן.

ב ← מחקר אחר, למדו החוקרים שצריכת תות שדה מונעת את נזקיהם של הרדיקלים החופשיים. זאת הודות לעובדה, שהם מכילים כמויות גבוהות מאוד של נוגדי חמצון שונים ומגונים.

לשם הכנת מסיכת פנים מתותים

 • תמעכו 3-4 תותים ותערבבו אותם עם 1 כף דבש.
 • תמרחו אותה על הפנים תוך כדי עיסוי עדין, תניחו לה להתייבש ואז תשטפו את הפנים עם מים פושרים.

4. תות שדה מגן על העיניים

אכילת תות שדה לפחות 3 פעמים בשבוע, מגינה על העיניים שלכם מפני מצבים שונים.

בין המצבים הללו כלולים:

 • עיניים יבשות
 • התנוונות של עצבי הראייה
 • ניוון מקולרי
 • ליקויים של הראייה
 • רגישות מוגברת לזיהומים

תות השדה מכיל שפע של ויטמין C טבעי, שחשוב מאוד לשמירה על בריאות העיניים. ויטמין ה-C מספק לעיניים את ההגנה החיונית, של נוגדי חמצון.

ב ← מחקר שפורסם בכתב העת 'חומרים מזינים', למדו החוקרים שוויטמין C הכרחי לריפוי הרקמות בעיניים. מחקר זה היה מחקר שבו סקרו מחקרים שונים על ויטמין C והחוקרים הגיעו להבנה שצריכת פירות וירקות על בסיס יומיומי שמכילים ויטמין C מטבעם.

כולל תותים כמובן, מונעת ברקית (glaucoma-מספר מחלות שנוצרות בעקבות פגיעה בעצב הראייה). ויחד עם כל נפלאות ויטמין ה-C, תותי השדה מכילים גם רמות נכבדות של בטא קרוטן.

בין אם אתם אוכלים את התותים קפואים, חתוכים או כריבה. וחשובים לא פחות הם הוויטמינים A ו-E, שהכרחיים לשמירה על ראייה תקינה ובריאה.

5. מונע סוכרת סוג 2 ומאזן אותה

אכילת תות שדה, בדומה לפירות האחרים, מונעת את התפתחותה של סוכרת סוג 2. הודות לעובדה שהאינדקס הגליקמי שלהם נמוך. כפי שלמדו החוקרים ב ← מחקר שהתפרסם בכתב העט הבריטי לרפואה.

ב ←  מחקר אחר שמומן ע"י 'המכונים הקנדיים לחקר הבריאות', למדו החוקרים שאכילת תות שדה. משפרת את הבקרה הגליקמית, בקרב אנשים עם סוכרת.

ב ← מחקר אחר, למדו החוקרים שהפנולים שמכילים תותי השדה, מסייעת לאיזון רמות הסוכר בדם ואף מונעת עלייה של לחץ הדם, שנובעת מרמות גבוהות של סוכר בדם.

6. תות שדה מחזק את מערכת החיסון שלכם

תות השדה בדומה לכלל הפירות והירקות, מכיל ויטמין C טבעי. וויטמין C, הכרחי לשמירה על מערכת חיסון חזקה ובריאה. אכילת 10 תותים ביום, בנוסף לפירות וירקות טריים נוספים, תספק לגופכם שפע של ויטמין C איכותי.

בטא קרוטן הוא המקבילה הטבעית של ויטמין A והתות, הוא אחד מהפירות שמכילים אותו. בנוסף, תות השדה מכיל גם ויטמין E, בדומה למגוון פירות וירקות אחרים.

והשילוב הטבעי והנהדר הזה של ויטמין C, E ו-בטא קרוטן, הופך את התות לפרי שמועיל למערכת החיסון שלכם. לא פחות מפירות וירקות כתומים, אדומים וסגולים אחרים.

7. מקל ומפחית דלקת פרקים ושגדון (גאוט)

הקרן האמריקאית לדלקת פרקים ממליצה על אכילת תות שדה, היות והוא שופע בנוגדי חמצון ובחומרים טבעיים שמוציאים את הרעלים מהגוף.

נוגדי חמצון בשילוב עם חומרים מנקי רעלים, מקלים על הכאב שנובע מצינית ומדלקת מפרקים.

בנוסף לכך, נוגדי החמצון והחומרים מנקי הרעלים, מונעים את:

 • התנוונותם של שרירים
 • התנוותן של רקמות
 • התייבשותם של נוזלי השימון במפרקים
 • הצטברותם של חומרים רעילים וחומצות בגוף

כפי ש- פרסמה הקרן הלאומית לדלקת פרקים.

8. תות שדה מסייע בירידה במשקל

כשאתם רוצים לרדת במשקל או לשמור על משקל בריא, אל תשכחו לאכול פירות וביניהם תותים. מכיוון שלא רק שתתענגו על טעמם הנפלא, אלא שאתם גם תרדו במשקל ביתר קלות.

זאת הודות לעובדה שתותים מגבירים בגוף, את הייצור של אדיפונקטין ו-לפטין. אדיפונקטין ו-לפטין, הם שני הורמונים שמסייעים לגוף שלכם לשרוף שומנים מיותרים.

ולא זאת בלבד, הם גם מפחיתים את התיאבון, מאזנים את הסוכר בדם, מפחיתים את משקל הגוף וגם את השומנים בגוף. שילוב נדיר זה, הוא בדיוק מה שגופכם זקוק לו על מנת לרדת במשקל ולשמור על משקל בריא.

שתיית מי סודה מעורבבת עם תותים טחונים, שהכנתם בבית, היא דרך נפלאה להוסיף טעם ובריאות למים שלכם. הנאה זו מהמים מובילה אתכם לשתות יותר מים במהלך היום ושתיית מים, הכרחית גם היא לירידה במשקל.

9. מונע פגמים מולדים

פולאט- B9 (תצורתה הטבעית של חומצה פולית המלאכותית) היא ויטמין הכרחי, גם בתקופת ההריון. מכיוון שפולאט, מונעת את התפתחותם של פגמים מולדים. ותות שדה, מכיל כמות טובה של פולאט מטבעו.

10. תות שדה משפר את בריאות העצם

ב ← מחקר שפורסם ב-2017 למדו החוקרים, שתותים מכילים חומרים טבעיים משככי כאבים ונוגדי דלקות. ושילוב זה מקל על דלקת מפרקים ניוונית (osteoarthritis-שחיקת סחוס או שחיקת מפרקים). במחקר זה שנערך בארה"ב השתתפו אנשים בוגרים הסובלים מהשמנת יתר, שסבלו מדלקת מפריקם ניוונית.

החוקרים למדו שצריכת רבע כוס של תותים או גרגרי יער ביום. מספקת לגוף את כמות נוגדי החמצון שהוא זקוק להם, על מנת להפחית משמעותית את רמות הדלקת וכדי למנוע את נזקיהם של הרדיקלים החופשיים.

בנוסף לכך, תות השדה מכיל את הוויטמינים: K, C, מנגן, סידן, אשלגן וברזל שלהם הגוך זקוקו על מנת לשמור על העצמות בריאות וחזקות.

11. מונע עצירות

הודות לעובדה שתות שדה מכיל שפע של סיבים תזונתיים ומים, הם מאחדים ומרככים את הצואה. אכילת תותים היא פתרון נפלא במיוחד, למניעת עצירות גם בקרב ילדים.

12. תות שדה שומר על שיערכם בריא ומבריק

תותים שופעים בחומרים מזינים כדוגמת נוגדי חמצון, חומצה אלגית וויטמינים ומינרלים מגוונים. שילוב נהדר זה, מונע ומטפל בנשירת שיער, מספק לחות לשיערכם ואף מטפל ומונע קשקשים.

אם מצב השיער שלכם דורש מסיכה בנוסף לאכילת תותים, זה פושט מאוד.

מסיכה לשיער מתותים: 

 • תמעכו 5-6 תותים ותערבבו אותם, עם 1 כף משקה שקדים אורגני.
 • תמרחו את המסיכה הנהדרת הזו אל תוך השיער והקרקפת שלכם, תוך כדי עיסוי עדין.
 • לאחר שסיימתם לעסות את המסיכה על השיער והקרקפת ותמתינו 15 דקות כדי שהיא תיספג היטב.
 • בתום 15 הדקות, תשטפו את השיער היטב במים פושרים.
 • מסיכה טבעית ונהדרת זו, פועלת גם כמרכך שיער.

13. מלבין את השיניים

תות שדה מכיל מטבעו חומצה מאלית (malic acid), שפועלת כמלבינת שיניים טבעית. אכילת תותים לכשעצמה, מסייעת בהלבנת השיניים מעצם הנגיסה והלעיסה.

אולם אם יש לכם צורך בהלבנה רצינית יותר, תמעכו 1 תות ותערבבו אותו עם 1 כפית אבקת סודה לשתייה (ללא אלומיניום). תצחצחו שיניים עם התערובת הזו למשך 5 דקות בקירוב. בעדינות, תמרחו עם המברשת את התערובת על השיניים.

לאחר מכן תשטפו היטב את הפה. ניתן ליישם הלבנת שיניים זו, בין 1 פעמים ל-2 פעמים בשבוע.

14. תות שדה מסייע במניעת סרטן

השילוב המופלא של נוגדי חמצון עוצמתיים רבים ומגוונים, יחד עם בטא קרוטן ופלבונואידים רבים ומגוונים כדוגמת קטכינים, קמפרול וכדומה.

יחד עם הוויטמינים והמינרלים הרבים, מנטרלים להפליא את הרדיקלים החופשיים והתוצאה, מניעת סרטן ודיכוי גידולים סרטניים. כפי שלמדו החוקרים מ- סקירת מספר מחקרים.

כיצד לבחור ולאחסן תות שדה

הבחירה הטובה ביותר היא בתותים שנקטפו מהשיח באותו יום. תמיד תעדיפו תותים אורגניים, על פני תותים רגילים מכיוון שהם נוטים לספוג הרבה חומרי הדברה והם גם מתוקים יותר.

כשאתם רוצים לבחור תותים, תבחרו את האדומים הריחניים. תות שדה נוטה להתקלקל מהר לאחר הקטיף, לכן מומלץ לאכול אותו תוך 7 ימים מקנייתו.

אתם גם יכולים להקפיא את התותים, כך שהם ישמרו לכם למשך 6 חודשים לפחות. אפשרות נוספת, לקנות תותים שהוקפאו בייבוש ולהוסיף אותם לפרישייקים שלכם.

חשוב לדעת

תות שדה הוא מדלל דם טבעי, אז אם אתם נוטלים תרופות מדללות דם, חשוב מאוד שתצטרכו כמויות קטנות של תותים ביום.

כוס אחת של תותים ביום, למי שנוטל תרופות מדללות דם, היא המקסימום המומלץ.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה