תבלין הל – 7 יתרונות בריאותיים שלא סיפרו לכם מעולם

התבלין הל או בשמו הנוסף קרדמון, מכונה לעתים קרובות 'מלך התבלינים', הוא התבלין הנפוץ ביותר ברחבי הודו וטעמו אהוב בכל רחבי העולם. לזרעים של ההל יש טעם חם וארומטי מאוד, שמוסיף טעם ייחודי, מתוק ופרחוני לכל מאכל או משקה.

זמן קריאה: 4 דקות
תבלין הל - (צילום: shutterstock)
תבלין הל – 7 יתרונות בריאותיים שלא סיפרו לכם מעולם
שינוי גודל טקסט

בתבלין זה משתמשים בשימוש נרחב גם ככלי עזר למערכת העיכול וכמרענן נשימה טבעי. 'הל מרענן' את הנשימה כתוצאה מלעיסת התרמילים, שאותם לועסים נשים וגברים בכל רחבי הודו.

ישנם שלושה סוגים של הל: ירוק, שחור ומדגסקר, אך ברוב המתכונים אתם תצטרכו את ההל הירוק. באופן כללי, התבלין הל מעט יקר יותר ביחס לתבלינים הרגילים, אך כמות קטנה של הל, מחזיקה הרבה זמן.

ההל עשיר בפיטונוטריינטים חזקים מאוד והוא עשיר במיוחד במנגן, עקבות של מינרל העוזר לגופכם ליצור רקמות מחברות, עצמות ואת הורמוני המין.

המנגן חיוני גם לתפקודם השוטף של העצבים והמוח והוא בעל תפקיד חשוב בחילוף החומרים של פחמימות ושל שומן, בספיגת סידן ובוויסות רמות הסוכר בגוף.

כף אחת בלבד של הל, נותנת לגופכם 80% מהדרישות היומיות של גופכם למנגן. ההל באמת תבלין מרפא מדהים והוא אף הראה יכולות להיות טיפול טבעי בסרטן ובסוכרת.

ההל יעזור לכם מטבעו לטפל בנושאים בריאותיים נפוצים ואף בכמה נושאים בריאותיים רציניים והם כוללים:

1. ריח רע מהפה או רענון הנשימה

הל הוא תרופה יעילה מאוד כנגד הבעיה הנפוצה הידועה בשם באשת הנשימה או ריח רע מהפה. לעיסה פשוטה של הזרעים, תעזור לכם לחסל כל ריח רע היוצא מהפה שלכם.

ישנם סוגי מסטיקים מסוימים שאפילו מכילים הל, בשל סיבה זו בדיוק. לאחרונה, במחקר שנערך על ידי המחלקה למיקרוביולוגיה באוניברסיטת קורוקשטרה בהודו, כדי לחקור את ההשפעות האנטימיקרוביאליות שיש לתמצית הל על החיידקים של הפה.

התגלה שתמציות ההל יעילות מאוד כנגד חיידקים פתוגניים השוכנים בפה כמו סטרפטוקוקוס מוטאנים וקנדידה אלביקנים.

בנוסף לכך, המרכיב הפעיל העיקרי של ההל הנקרא צינאול, הוא מחטא עצמתי מאוד הידוע ביכולתו להשמיד את החיידקים הגורמים לריח רע מהפה ולזיהומים נוספים. אז כאשר אתם מחפשים דרך לרענן את הנשימה, קחו תרמיל של הל ותלעסו.

2. מונע חורים בשיניים

בנוסף לכך שהל מחסל את החיידקים הגורמים לריח רע מהפה, יש לו גם את היכולת למנוע את התפתחותם של חורים בשיניים שלכם או אפילו למלא את החורים ולרפא את העששת.

להל יש את כל היתרונות לניקוי הפה שיש למסטיק הטבעי, אך בלי כל החומרים המזיקים, הסוכר, הממתיקים המלאכותיים והדביקיות שלו.

כמו כן, טעמו המעט חריף אך הנעים של ההל הנובע מלעיסתו, גורם גם לזרימת רוק מנקה בזמן שהציפוי החיצוני הסיבי של התרמיל, מנקה בצורה מכנית את השיניים שלכם.

3. מונע ומטפל בסרטן

ההל גם מראה תוצאות מבטיחות בכל הנוגע למחלת הסרטן, הוא מראה יכולת עצומה כטיפול טבעי בסרטן. מחקרים על בעלי חיים הראו שההל יכול לפעול כ- כימו -פריבנטיב או כחומר המדכא, מעכב או המבטל את התפתחות הסרטן בגוף.

מחקר שהתקיים ב-2012 ופורסם בכתב העת 'מזון מרפא', הראה שלהל יש השפעה חיובית על בריאות העור של בעלי חיים. החוקרים גילו שהייתה ירידה משמעותית בהופעתם ובמספר הגידולים, בצריכה דרך הפה של אבקת הל.

מסקנות המחקר הראו שלהל יש יכולת לפעול כ- כימו- פריבנטיב כנגד סרטן העור בשלב השני. הפיטוכימיקלים שמכיל ההל הכוללים צינאול ולימונן, הראו שהם בעלי תפקיד המגן על הגוף מפני התקדמות והתפתחות סרטן גם במחקרים אחרים.

4. מוריד לחץ דם

ההל גם יעזור לכם להוריד את לחץ הדם, שהוא המפתח לשמירה על בריאות הלב והכליות שלכם.

במחקר שנערך על ידי 'המרכז לחקר הסמים של הילידים' במחלקת המכללות לרפואה בהודו שפורסם בכתב העת ההודי 'לביוכימיה וביופיזיקה', ביצעו הערכה ל-20 אנשים שאובחנו בשלב הראשון של לחץ דם גבוה

ואת ההשפעות של צריכת 3 גרם אבקת הל בכל יום המחולקות לשתי מנות, במשך 12 שבועות. התוצאות היו נהדרות, ההל עזר להוריד את לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי הממוצע ובנוסף, הוא העלה את רמות נוגדי החמצון הכוללות ב-90%, בתום 3 החודשים.

5. עוזר לווסת סוכרת

הרמות הגבוהות של מנגן שמכיל התבלין הטעים והמדהים הזה, הופכות לבחירה מצוינת לאנשים הסובלים מסוכרת או המתמודדים עם כל בעיה אחרת הקשורה לסוכר בדם.

מחקר הראה שלאנשים שאובחנו עם סוכרת, היו רמות נמוכות של המינרל מנגן בדם. לא ברור עדיין אם הסוכרת גורמת לרמות המנגן לצנוח או שאם רמות נמוכות של מנגן גורמות להתפתחות סוכרת.

אך בכל מקרה הוספת מנגן לתזונה היא רעיון חכם לחולי סוכרת וזו הסיבה לכך, שכדאי להם להוסיף את התבלין הנפלא הזה לרשימת מזונות התזונה לסוכרתיים.

מחקר קליני גילה שאנשים חולי סוכרת שהיו עם רמות גבוהות של המינרל מנגן, היו מוגנים יותר מפני LDL הכולסטרול "הרע", ביחס לאנשים עם רמות נמוכות של מנגן.

כל הממצאים הללו יחד, מראים שהתבלין הזה יעיל מאוד בהגנה מפני סוכרת ו/או בעזרה לגוף בהתמודדות עם סוכרת.

6. מטפל בבעיות במערכת העיכול

ההל הוא תרופה מסורתית ברפואה הסינית וברפואה האיור וודית לטיפול בבעיות במערכת העיכול כגון כאבי בטן, אך גם המדע מגבה את השימוש המסורתי הנפוץ הזה.

מחקרים הראו שההל מדורג מעל לתבלינים אחרים כאשר מדובר בסיוע בשלבים השונים של העיכול. התמצית המתנולית של התבלין היא מרכיב שעוזר לשלוט בהפרעות במערכת העיכול כמו חומציות, גזים והתכווצויות בבטן.

מחקרים הראו שלהל יש גם השפעות מגינות על מערכת העיכול וביניהן, סיוע לריפוי כיבי קיבה (אולקוס). מחקר שבוצע על בעלי חיים ופורסם ב-2014, בחן את ההשפעות של תמציות מים חמים של תרמילי הל, כורכום ועלי סמבנג על כיבי קיבה שנגרמו בגלל אספירין על בעלי חיים במעבדה.

במהלך המחקר, בעלי החיים קיבלו את תערובת הצמחים או חומר אחר שהאמינו שהוא יכול לשמש כמגן אחרי אספירין או שהם פשוט קיבלו אספירין.

החוקרים גילו שבעלי החיים שקיבלו את שילוב הצמחים הכולל הל, לפני האספירין, פיתחו פחות כיבי קיבה מבחינה כמותית וגם באזורים קטנים יותר בקיבה וכמו כן התרחש פחות נזק לדפנות הקיבה, בהשוואה לבעלי החיים שהיו בקבוצה שקיבלה אספירין בלבד.

7. מקל על אסתמה

ההל גם יוצר הקלה אצל אנשים הסובלים מבעיות בנשימה כמו אסתמה. מחקר שבוצע על בעלי חיים ציין שהתבלין הזה בעל השפעות המרחיבות את הסמפונות. כלומר שזהו חומר המרחיב את הסמפונות, מפחית את ההתנגדות בדרכי הנשימה ומגדיל את זרימת האוויר לריאות.

באופן בסיסי, ההל הראה את יכולתו להקל על הנשימה, שהיא כמובן מטרתו של כל אדם הסובל מאסתמה או מכל סוג אחר של קוצר נשימה.

אלה הם ערכיו התזונתיים של ההל

ההל משתייך לעשבי התיבול בתוך האלטריה (ירוק) והאמוום (שחור) של זן משפחת הג'ינג'ר (Zingiberaceae- זנגביליים).

1 כף של הל טחון המכילה בערך 5.8 גרם אבקת הל כוללת בתוכה:

 • 18 קלוריות מלאות טבעיות
 • 4 גרם פחמימות טבעיות בריאות
 • 0.6 גרם חלבון
 • 0.4 גרם שומן
 • 1.6 גרם סיבים תזונתיים
 • 1.6 מיליגרם מנגן – 80% מהמינון היומי המומלץ
 • 0.8 מיליגרם ברזל – 4.4% מהמינון היומי המומלץ
 • 13 מיליגרם מגנזיום – 3.3% מהמינון היומי המומלץ
 • 0.4 מיליגרם אבץ – 2.7% מהמינון היומי המומלץ
 • 22 מיליגרם סידן – 2.2% מהמינון היומי המומלץ
 • 65 מיליגרם אשלגן – 1.9% מהמינון היומי המומלץ
 • 10 מיליגרם זרחן – 1% מהמינון היומי המומלץ

ישנן דרכים רבות לצרוך את תבלין ההל הטעים והמדהים הזה. אתם יכולים לחלוט אותו לתה, או להוציא את הזרעים מהתרמיל ולטחון אותם כדי להוסיף למנות של אוכל.

תבלין ההל משתלב מצוין עם טעמם של ה- וניל, קינמון, שקדים, ג'ינג'ר, ציפורן, קוקוס ורדים.

הוא מעניק עומק ייחודי למזונות המכילים את הטעמים הנ"ל.

אפשר להוסיף את ההל לתבשילים מתובלים ולמרקים למיניהם, לכל סוגי הלחמים וכמובן שלכל סוגי הקינוחים כמו פודינג, עוגות ועוגיות, פנקייקים ופאי פקנים לדוגמה. תוסיפו אותו לכל חליטות התה שלכם ולשייקים שאתם שותים.

אם הגעתם עד כאן, סימן שאתם אנשים רציניים שאכפת להם מהבריאות המשיכו לקרוא והגרילו כתבה נוספת שתעזור לכם לשמור על אורח חיים בריא!עקבו אחרינו - כדי לקבל את העדכונים והתכנים החדשים לפני כולם!


לתשומת לבכם - מאמרי בריאות נועדו למטרת עיון בלבד ולא כתחליף לייעוץ רפואי.

תגובות לכתבה 0

השארת תגובה